Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gölge kral

  Hürriyet Haber
  14.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere tahtının iki numaralı vârisi Prens William’ın, gizli bir plan kapsamında “gölge kral” olarak görevlendirildiği ve 83 yaşındaki Kraliçe’nin bazı yetkilerini üstleneceği ortaya çıktı.

  MAIL on Sunday Gazetesi’nde yer alan habere göre 58 yıldır İngiltere tahtında oturan Kraliçe Elizabeth vârisini tayin etti. Gazetenin maliye memurlarından ele geçirdiği güvenilir belgelere dayandırdığı haberine göre Kraliçe Elizabeth, oğlu Prens Charles’ın (61) yerine 29 yaşındaki torunu William’ı ileride kral olarak görmek istiyor.
  Kraliçe bunun için de William’ı “gölge kral” olarak tayin etti. William ayrıca kraliçenin bazı yetkilerini de üstlenecek. Kraliçenin bu kararı almasında görevi devretmek için oğluna yeteri kadar güven duymaması etkili olmuş.
  Saray yalanladı
  Belgelerde, “Gelecek yıldan itibaren Prens William resmi görüşmelerde zamanının önemli kısmını harcayacak. Gerçekleşebileceği düşüncesiyle sarayda gerekli hazırlıkları yapmamız gerekiyor” ifadeleri yer alıyor. İddia, İngiliz basınında ve kraliyet ailesinde büyük şaşkınlık yarattı. Buckingham Sarayı’ndan BBC’ye yapılan açıklamada Prens Williams’ın “gölge kral” olarak atandığı iddiaları reddedildi. Açıklamada William’ın sorumluluklarının giderek artırıldığı, ancak kral olacağı haberlerinin “uydurma” olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı