GeriDünya Golf topundan petrol tıpası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Golf topundan petrol tıpası

Golf topundan petrol tıpası
refid:14878966 ilişkili resim dosyası

BP’nin yol açtığı Meksika Körfezi’ndeki petrol felaketi hâlâ önlenemezken sızıntının olduğu petrol kuyusunu kapatmak için yeni yöntemler deneniyor. Petrolün sızdığı yeri tıkamak için çamur yetmedi, delik golf topu ve otomobil lastikleriyle de dolduruldu.

BRITISH Petroleum (BP), Meksika Körfezi’ndeki sızıntıyı durdurabilmek için petrol kuyusunu kapatma yönteminin başarılı olup olmadığını 48 saat içinde açıklayacak. Meksika Körfezi’nde batan ve büyük bir çevre kirliliğine yol açan Amerikan firmasına ait platformun neden olduğu petrol sızıntısının durdurulması için yapılan çalışmaların başarılı ya da sürdürebilir olup olmadığı henüz netlik kazanmadı.

BP şirketinin yöneticisi Tony Hayward, çamurla tıkama işleminin planlandığı gibi gittiğini, çukurun içine golf topları, oto lastikleri ve diğer dolguya uygun malzemelerin de pompalandığını söyledi. Hayward, CBS televizyonunda yayımlanan “Early Show” programında bu işleminin başarısının 48 saatten önce anlaşılamayacağını açıkladı.

Yapay ada önerisine yeşil ışık

Başkan Barack Obama, aralarında çok sayıda gönüllünün de bulunduğu 20 bin kadar kişinin katıldığı temizleme çalışmalarını yerinde görmek ve destek vermek için petrol tabakasının sahillerine ulaştığı Louisiana’ya gitti. Bölgede 3 saat kadar kalan Obama, incelemelerde bulundu ve bölgeye her anlamda desteğinin süreceğini açıkladı. ABD yönetimi, deniz kirliliğinin Louisiana sahillerinin bir bölümünü etkilemesine engel olmak için bir yapay ada inşaatına yeşil ışık yaktı.

Kara eylem

Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı, bir grup çevreci tarafından Manhattan’da protesto edildi. Protestocular, petrolü temsil edebilmek için, üzerlerine suyla karıştırılmış siyah boya döktüler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle