GeriDünya Göğüs kanserinde kıl testi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göğüs kanserinde kıl testi

Avustalyalı araştırmacılar göğüs kanserinde erken teşhisi çok ucuz bir yolla gerçekleştirebilecek yeni bir yöntem buldular. Şimdiye kadar kullanılan mamogram metodunu tarihe karıştıracak yeni yöntemde kadın cinsel organı çevresinden alınan bir kıl röntgen ışınlarıyla incelenerek hastanın göğüs kanseri olup olmadığı kolaylıkla ve hata payı çok düşük olarak belirleniyor.

Yeni yöntemi geliştiren Sidney'deki New South Wales Üniversitesi araştırma görevlilerinden doktor Veronica James'in Nature adlı tıp dergisine gönderdiği mektuba göre, sağlıklı kadınlarla, göğüs kanserine yakalanan veya böyle bir riski olan kadınların cinsel organ çevresindeki kılları moleküler düzeyde yapısal olarak birbirinden farklı. Röntgen ışınlarıyla yapılan taramada kılların bu yapısal farklılıkları kolaylıkla görülebiliyor. Kıl ayrıca göğüs kanseri riskini yükselten genin vücutta bulunup bulunmadığı ile ilgili bilgiyi de taşıyor. Araştırmacılar, hasta kadınlar ile hasta olmayan kadınların kıl örneklerinde, farklılıkların hemen kendini belli ettiğini vurguladılar.

FAKİRLER İÇİN

Bilim adamları test için kadınlık organından alınan kılı tercih ediyorlar çünkü normal saç telinden daha kolay analiz edilebiliyor. Normal saç teli sürekli güneş gördüğü ve ayrıca perma ya da boya yapıldığı için analiz edilmesi kolay olmuyor.

Veronica James kıl testinin, fakir bölgelerde oturan kadınların dertlerine çare olacağını söyledi. Bir çok kadının pahalı mamogram testi yaptıramadığına dikkat çeken Avustralyalı doktor mamogram olmayan ülke ve bölgelerdeki kadınların, zarf içinde gönderecekleri kıl örneği ile test yaptırabileceklerini bildirdi.

Yeni yöntem çok kolay ve ucuz olduğu gibi kanserin erken teşhisi açısından çok daha fazla etkili. Klasik mamogram yöntemiyle çok genç yaşlarında meme kanserine yakalanan hastaların bu durumu ortaya çıkarılamıyor. Oysa kıl testiyle kanserin çok erken aşamalarında tanı koymak mümkün oluyor. Kıl testinin cilt kanseri, prostat ve kalın bağırsak kanseri için de uygulanabileceği belirtildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle