GeriDünya Göçün 52. yılında ilk Türk Bakan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göçün 52. yılında ilk Türk Bakan

Göçün 52. yılında ilk Türk Bakan
refid:25368352 ilişkili resim dosyası

Almanya’ya göçün resmileşmesinin 52. yılında bir rüya gerçekleşti. İlk kez bir Türk, federal bakan oluyor. SPD’li Aydan Özoğuz, Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı koltuğunda, Merkel’e yakın çalışacak. Özoğuz önce Hürriyet’e konuştu.

DÜN öğleden sonra Sosyal Demokrat Parti (SPD) merkez binasında bakanları tanıtan SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Aydan Özoğuz’un federal bakanlık koltuğuna oturmasını çok önemli bir sinyal diye niteledi. Gabriel, bunun Almanya’daki göçmenlere, “Siz artık buraya kök saldınız, tüm vatandaşlık haklarına sahipsiniz” mesajı verdiğini belirtti. Özoğuz ise Hürriyet’e şunları söyledi:

Çok sevinçliyim. Gurur duyuyorum. İlk defa bir Türk kökenli bakanlık koltuğuna oturuyor. Bu, buradaki göçmen kökenli gençlere “Gelin, siz de katılın. Sizin yolunuz açık” mesajı içeriyor. Buna çok seviniyorum.

SOYADININ ZORLUĞU
Ben Hamburg’ta doğdum ve orada büyüdüm. Ama yabancı olmayı okulda, sınıfta yaşadım. Yabancı olmanın ne demek olduğunu çok biliyorum. Hatta Özoğuz gibi zor bir isim taşımanın ne zorluklar içerdiğini gayet iyi biliyorum. Bu tecrübe bazı konularda daha hassas davranmamı sağlayacak.

Benim bakan olmam aynı zamanda iki ülkeyi daha da yakınlaştıracak. Ben Almanya’da herkesin bakanıyım. Eğitime, yaşlıların sorunlarına, bu toplumun birlikteliğine ağırlık vereceğim.

MERKEL’İN YANINDA
Salı günü yemin edecek olan 46 yaşındaki Aydan Özoğuz, aynı zamanda Almanya Başbakanı Angela Merkel’e en yakın bakan olacak. Merkel 2005 yılında uyuma ağırlık vermek için hükümetin uyum sorumlusunu devlet bakanlığına dönüştürmüş ve bakanlığı başbakanlık binasına almıştı. Bunu hatırlattığımızda Özoğuz şöyle dedi:

Çok heyecanlıyım. Başbakan Merkel’i müzakerelerde kısaca tanıma fırsatı buldum. Ama şimdi başbakanlıkta olacağım. O nedenle heyecanlıyım ve üzerine çok büyük bir görev düşüyor. Ben bunu sevinçle kabul ediyorum. Gençlere “opsiyon” (iki vatandaşlıktan birini seçme zorunluluğu) baskısını kaldıracağız.

Sıradışı göçmen baba
SALİHA Aydan Özoğuz’un Kilisli annesi ve babasının Almanya’ya uzanan öyküsü, Türk-Alman İşgücü Anlaşması’nın 31 Ekim 1961’de imzalanmasının öncesine dayanıyor. Aydan Özoğuz ise 1967’de Hamburg’da doğdu. İki yıl Hamburg Türk Öğrenci Derneği başkanlığı yapan Özoğuz 2009’dan beri Federal Meclis milletvekili, 2011’dan beri SPD Genel Başkan Yardımcısı. Hamburg İçişleri Senatörü Michael Neumann’la (SPD) evli olan Özoğuz’un 10 yaşında bir kızı var. Ayrıca ünlü müzik grubu Athena’nın kurucuları Gökhan ve Hakan Özoğuz’un da kuzeni...

Göçün 52. yılında ilk Türk Bakan

Bugün Kadıköy’ün Caferağa mahallesinde yaşayan Mustafa Orhan Özoğuz, eşi hayattayken, kızı, damadı ve torunuyla...

TRAMVAYDAN DÜŞÜNCE...
Aydan Özoğuz’un 87 yaşındaki babası Mustafa Orhan Özoğuz’la İstanbul ‘un Kadıköy ilçesinde tek başına yaşadığı evinde dün akşam görüştük. Türkiye’de ihracatçılık yaparken 1960’ta Almanya’ya giden Özoğuz, sıradışı göç macerasını şöyle anlattı:

Babam İstanbul’da ticaret yapıyordu. Ben de Saint Joseph Lisesi’nde okuyordum. Son sınıfta tramvaydan düşünce bel kemiğim zarar gördü. Belimden boynuma kadar 3 yıl alçıda kaldım. Okula gidemeyince bıraktım. Babamın yanında muhasebede çalışmaya başladım. Yabancı dil bildiğim için yurt dışına gidip geliyordum.

Türkiye’de kuru meyve üzerine ihracat yapıyordum. Türkiye’den Hamburg’a mal getiriyordum ve çeşitli mallar gönderiyordum. Eşim ve çocuklarımla birlikte gitmiştim. 1990 yılına kadar orada yaşadım.

DP’Lİ BABASINI DİNLEDİ
Kimya mühendisi iki oğlumun şimdi kendi şirketleri var. Helal gıda sertifikası veriyorlar. 1967’de kızım dünyaya geldi. Kendisine annem Saliha’nın ismini verdim. Saliha Aydan koydum. O da hukuk okudu. Eşim Günay Özoğuz 2008 yılında Almanya’da vefat etti. Cenazesini İstanbul’da, Edirnekapı’da toprağa verdik.

Kızımın siyasi kariyerini daha önce kendi aramızda konuşuyorduk. 15 yıl önce Hamburg Eyalet milletvekilliği teklif ettiler. Şimdi de bakanlık teklifi vardı. Sabah oğlum Gürhan aradı. “Baba Aydan bakan oldu” dedi. Ben de bir baba olarak çok sevindim.
1946’da Demokrat Parti’den Kadıköy İdare Heyeti’nde görev aldım. Kızımı siyasete girmesi için ben teşvik ettim. Rahmetli annesi hiç siyasete girmesini istemiyordu, ama kızım beni dinledi.

Göçün 52. yılında ilk Türk Bakan

SPD’ye 7 bakanlık
MERKEL’in partisi CDU, başbakanlığın yanı sıra 5 bakanlık, müttefiki CSU ise 3 bakanlık aldı. SPD’nin 7 bakanı dün kameralar karşısına çıktı. Soldan sağa: Andrea Nahles (Çalışma ve Sosyal İşler), Manuela Schwezig (Aile), Barbara Hendricks (Çevre), Sigmar Gabriel (Ekonomi ve Enerji), Frank-Walter Steinmeier (Dışişleri), SPD Meclis Grubu’nun başına getirilen Thomas Oppermann, Aydan Özoğuz (Göç ve Uyum), Heiko Maas (Adalet).

Yorumları Göster
Yorumları Gizle