GeriDünya 'Göçmenlere kapımız açık'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Göçmenlere kapımız açık'

'Göçmenlere kapımız açık'

Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Türk-Alman İşadamları Derneği’nde, ‘Seçimler ve Göçmenler’ konulu bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Frankfurt Başkonsolus Mustafa Çelik, Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş (SPD), Hessen milletvekilleri, Hessen eski Uyum ve Adalet Bakanı Jörg Uwe Hahn (FDP), Turgut Yüksel (SPD), Ulrike Alex (SPD) ile Forum Neues Offenbach Başkanı Muhsin Şenol’un yanı sıra DTU Başkanı Rukiye Tunç Tuygar ve işadamları katıldı.

Toplantıda konuşan Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş (SPD); Almanya’da federal yapı nedeniyle insanların yerel seçim gününü unuttuğunu, partilerin göçmenlere gitmesi, onların dilini konuşması gerektiğini söyledi.

Mülteciler konusunda medyada farklı bir resim olduğunu hatırlatan Başkan Halil Öztaş, 260 kadar mülteci kabul eden Heusenstamm’da bir sorun yaşanmadığını söyledi.

'KAPIMIZ AÇIK'

Liberal politikacı Jörg Uwe Hahn da; insanların Alman siyasi sistemini iyi bilmediğini söyledi. Çocuk yuvasından, spor merkezi ve ikâmet edilen yerin gelişimine kadar bütün kararların yerel meclislerde alındığını belirten Hahn, “Göçmenlerin ana kararların bu meclislerde alındığını bilmesi lazım. Rüsselsheim listemizin birinci sırasında Abdullah Sert var. Frankfurt’ta da Yankı Pürsün ilk dörtte. Göçmenlere kapımız açık” diye konuştu.

İNİSİYATİF KURDUK

Hessen SPD Milletvekili Turgut Yüksel ise; uzun süre Almanya’da yaşayan göçmenlere seçme ve seçilme hakkı tanınmayarak demokratik sistemden uzak bırakıldıklarını söyledi. Partilerin de göçmenlerle seçmen olmadıkları için ilgilenmediğini belirten Yüksel, durumun değişmesini istedi. 

Partilerde “Hoşgeldin” kültürü olması gerektiğini kaydeden Ulrike Alex de; son 20 yılda çok şeyin değiştiğini, partilerde gençlerin el üstünde tutulduğunu söyledi.

Forum Neues Offenbach Başkanı Muhsin Şenol ise seçim inisiyatifi kurduklarını anlattı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle