GeriDünya ‘Göçmenler üzerinde ayrımcılık hep olmuştur’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Göçmenler üzerinde ayrımcılık hep olmuştur’

‘Göçmenler üzerinde ayrımcılık hep olmuştur’

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, dün akşam katıldığı tartışma programında Türkiye kökenli avukat, öğretmen ve psikolog ile kendisinin son zamanlarda Hollanda’da yaşayan Türklere karşı tavrı üzerine tartıştı.

 

AMSTERDAM kentindeki Pakhuis de Zwijger salonunda Hollandalı ve Türk seyircilerin katıldığı etkinlikte, ayrımcılık, uyum, vatandaşlık gibi konular üzerinde yapılan tartışmanın ana teması, Başbakan Rutte’nin seçim kampanyası sırasında gazetelere verdiği ilandaki “Normal davran ya da terk et” cümlesiydi. Ayrımcılığın Avrupa tarihinde her zaman yer aldığını söyleyen Rutte, “Başka bir ülkeye göç eden topluluklar üzerinde her zaman ayrımcılık olmuştur. Ama bu topluluklar o ülkeye adapte oldukça belirli bir süre sonra bu sona ermiştir. Bazen de ayrımcılığa karşı direnmek gerekir” dedi.

‘O SÖZDEN DOLAYI BENİ YANLIŞ ANLADILAR’

Başbakan Rutte, geçen sene temmuz ayında Türkiye’deki darbe girişimini protesto eden bir grup gencin, Hollandalı gazeteciye “Defol git” demesi üzerine Başbakanın bir televizyon programında “Sen defol git kendi ülkene” cümlesi için yanlış anlaşıldığını savundu. Bunun herkes için geçerli olmadığını belirten Rutte, “Bunu sadece gazetecinin işini yapmasına izin vermeyen o gence dedim. Eğer burada mutlu değilsen o zaman ülkeyi terk et” diye konuştu.

‘PRATİK UYGULAMALARDA GÖREMİYORUZ’

Tartışma programında yer alan Türkiye kökenli öğretmen Halil İbrahim Karaaslan, “Başbakanın bu tür ortamlardaki söylemleri ve açıklamaları pratik uygulamalarında göremiyoruz” dedi. Hedeflerinin Hollanda’da yaşayan Türk gençlerin duygularını bu ortamda yapıcı bir şekilde kendisine aktarabilmek olduğunu söyleyen Karaaslan tartışmanın genel anlamda yapıcı geçtiğini düşündüğünü aktardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle