Dünya Haberleri

DÜNYA

  Göçmen merkezinde skandal

  Hürriyet Haber
  03.01.2006 - 13:30 | Son Güncelleme:

  İngiliz bulvar gazetesi The Sun, göçmen merkezlerinde görevli bazı memurların, kadınlarla birlikte olma karşılığında daha kolay vize ve oturma izni sağladığını iddia etti.

  Gazetenin tanıklarla röportajına dayanarak verdiği haberin ardından, İngiltere İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

  Gazetenin haberine göre, Londra'nın dış semtlerinden Croydon'daki bir göçmen merkezinde çalışan Anthony Pamnani, bazı meslektaşlarının davranışlarından tiksinerek 4 yıl önce görevinden istifa etti.

  23 yaşındaki Pamnani'nin anlattıklarına göre, güzel kadınların dosyaları öncelikle inceleniyor, diğerleri saatlerce beklemek zorunda kalıyordu. “Bir kız bana, göçmen servisinde görevli bir memurun kendisini apartman dairesinde ziyaret ettiğini ve adamla yattıktan sonra, İngiltere'de sınırsız oturma izni aldığını anlattı” diyen Pamnani, Brezilyalı kadınların da erkek arkadaşlarından nedensiz şekilde daha uzun vize alabildiğini söyledi.

  Göçmen merkezinde skandal
  Anthony Pamnani görevinden 4 yıl önce istifa etti.

  The Sun gazetesindeki habere göre, eski göçmen merkezi çalışanı, ayrıca temel güvenlik kontrollerinin sık sık unutulduğunu belirterek, birçok kez oturma izni talep edenlerin pasaportlarının, bu kişilerin hüküm giyip giymediği veya ülkelerinde herhangi bir suç işlemekten aranıp aranmadığı konusunda incelenmediğini anlattı. Pamnani isimli eski memur, gazeteye yaptığı açıklamada, kendisine, Doğu Avrupa'dan gelen göçmenlerin taleplerine Hint göçmenlerin dosyalarından öncelik tanıması emri verilmesi üzerine istifa kararı aldığını söyledi.
   
  Gazetenin haberinin ardından, İngiltere İçişleri Bakanı'nın göç konusundan sorumlu yardımcısı Tony McNulty, bu iddiaların çok ciddi olduğunu söyleyerek, bu konuda soruşturma yapılmasının gerekli olduğunu belirtti.

  McNulty, 'Bu soruşturmanın güvenliği açısından en ufak bir yorum yapmam doğru olmaz, ancak göçmen servislerinde çalışan personelin böyle bir davranışını affedemem” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı