GeriDünya Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiye'yle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiye'yle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyor

Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiye'yle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri Brüksel'de göçmen krizini görüşmek üzere toplanıyor. Gündemin ilk maddesi ise Avrupa'ya ulaşan ve çoğu Suriye'deki iç savaştan kaçan yüz binlerce göçmenin durumu konusunda Türkiye'yle işbirliğini artırma yöntemleri.


Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiyeyle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyor


Uluslararası Göç Örgütü bu yıl içerisinde büyük kısmı Türkiye üzerinden olmak üzere 600 binden fazla göçmenin AB ülkelerine ulaştığını belirtiyor. 

Göçmen dalgasını kontrol altına almak isteyen AB liderleri, Türkiye'yle dört temel maddeden oluşan bir ortak eylem planı sunmayı hedefliyor. 

Önerilmesi planlanan ve bugünkü zirvede de görüşülecek olan eylem planındaki maddeler şöyle: 

- Türkiye'ye daha fazla mali ve idari destek verilmesi 
- Türkiye sahil şeridinin kontrolüne destek vermek için Ankara'dan izin alınması 
- İnsan kaçakçılarıyla koordineli mücadele 
- Yasadışı yollarla AB'ye giren göçmenlerin iadelerinin hızlandırılması  

Eylem planı kapsamında Türkiye'de kurulacak 6 merkezde göçmenlerin iltica başvurularının değerlendirilmesi de düşünülüyor. Bu merkezlerin finansmanının AB-Türkiye ortaklığında yapılması öngörülüyor.

Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiyeyle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyor

Binlerce Suriyeli Türkiye'nin batı sahillerinden şişme botlarla açılarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışıyor.

Ancak şu ana kadar Türkiye, AB'nin bu eylem planı önerisiane olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi. 

Göçmen krizi konusunda AB ile daha yakın işbirliği konusunda Ankara'nın aralarında Schengen bölgesine vizelerin kaldırılmasının da dahil olduğu bir dizi taviz istediği belirtiliyor. 

Tusk: Ancak göçmen trafiği azalırsa vize konusu düşünülür

Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiyeyle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyor

Haftasonu Türkiye'yi ziyaret edecek olan Angela Merkel'in göçmen krizi konusunu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüşmesi bekleniyor.

Brüksel'deki zirve öncesinde konuşan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, vize serbestisi gibi konuların ancak Türkiye'nin göçmen trafiğini kayda değer ölçüde azaltmaya yardımcı olması halinde gündeme gelebileceğini vurguladı. 

Tusk, zirve öncesinde liderlere yazdığı mektupta göçmen krizine yol açan coğrafyanın siyasi açıdan çok karmaşık bir dönemden geçtiğini ifade etti ve "Sadece tek bir örnek vermek gerekirse, Türkiye bizden Suriye'de bir güvenli bölgenin kurulması için yardım istiyor. Ancak Suriye krizine giderek artan ölçüde müdahil olan Rusya bu fikre tamamen karşı çıkıyor" dedi. 

Tusk'ın mektubu şöyle devam ediyor: 

"Kendimize somamız gereken soru, bugüne kadar aldığımız kararlar ve bundan sonra varacağımız fikir birlikleri yeni göçmen dalgalarını önlemeye yeterli olacak mı? sorusudur."

Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiyeyle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Eylül ayında Berlin'deki mülteci kampını ziyaret etmiş ve Suriyeli mültecilerle selfie çektirmişti.

BBC'nin Avrupa muhabiri Chris Morris, Türkiye'yle müzakerelerin zor olacağını ifade ederek "Konuştuğum bir üst düzey AB yetkilisi Ankara'yla ilişkilerin hiçbir zaman dolambaçsız olmadığını, ancak bu sefer ortak noktada buluşmanın şart olduğunu ifade etti" diyor. 

Bugün düzenlenecek zirvenin ardından alınacak olan kararların Almanya Başbakanı Angela Merkel'in haftasonu için planlanan Türkiye ziyareti sırasında görüşülmesi bekleniyor.

Göçmen krizi: AB zirvesi Türkiyeyle işbirliğini artırma gündemiyle toplanıyorYorumları Göster
Yorumları Gizle