GeriDünya Göçmen direnişi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göçmen direnişi

Göçmen direnişi
refid:7416644 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kaçak 25 bin göçmenin yıl sonu itibariyle sınırdışı edilmesi talimatını verdi. Ülkede kaçakların yakalanması için "göçmen avı" başladı.

Çinli bir kadın polisten kaçarken camdan düşüp öldü. 12 yaşındaki bir Rus çocuk ağır yaralandı. Bazı Fransız aileler ise Nazi döneminde Yahudileri sakladıkları gibi şimdi kaçaklara kucak açıp Sarkozy’ye direniyor.

İKİNCİ Dünya Savaşı sırasındaki Nazi işgaline karşı yürütülen Fransız yeraltı direniş hareketi "La Resistance" bu kez polisin göçmen avı operasyonlarına karşı başlatıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin emriyle yıl sonuna kadar 25 bin yasadışı göçmenin sınırdışı edilmesi hedefiyle başlatılan güvenlik operasyonları sürerken bazı Fransız ailelerin kaçakları evlerinde saklaması, 60 yılı aşkın bir süre önce Nazilerden kaçan Yahudi çocuklara kucak açılmasını hatırlattı.

"San papiers" (kağıtsız, evraksız) adı verilen, yani gerekli izinlere sahip olmadığı halde ülkede çalışmak üzere yasadışı ikamet eden birçok yabancı, şimdi amansız bir göçmen avının hedefi. İki hafta önce polisin sınırdışı edileceğini bildirmek üzere Paris’teki evinin kapısını çalmasının ardından pencere pervazına asılarak saklanmaya çalışan Liu adlı Çinli bir kadın kaçak, kaldırıma düşerek hayatını kaybetti. Başarılı bir ortaokul öğrencisi olmasına karşın Çeçen ve Rus anne babasıyla birlikte sınırdışı edilmek üzere olan 12 yaşındaki Ivan Demsky de, ağustos ayında Amiens’deki evleri basılınca balkona kaçmış ve düşerek komaya girmişti.

ÇOCUK EV BULURSA AİLE KOVULAMIYOR

Fransız medyasının hikayelerini yayınladığı "Le petit Ivan" (Küçük İvan) ve Liu, "yabancı avı" karşıtı gösterilerin sembolü haline geldi. Çinli ve Rus göçmenlerin fotoğrafları protesto gösterilerinde açılıyor. Özellikle sol görüşlüler, polisin sokakta, metro istasyonlarında, okulların dışında ve işyerlerinde yaptığı baskınların, Fransız vatandaşı 75 bin Yahudi’nin toplama kamplarına gönderilmesiyle sonuçlanan acı günleri hatırlattığı görüşünde.

Kendilerine "yeni direniş" adını veren 22 bini aşkın kişi, protesto gösterileri düzenlemenin yanı sıra, bir de yeraltı örgütü kurdu. Grup üyesi Fransızlar, göçmen çocukları saklamayı ve ailelerinin sınırdışı edilmesini engellemeyi amaçlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle