GeriDünya Göç Bakanı Stöjberg: Danca konuşmayanı ihbar edin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göç Bakanı Stöjberg: Danca konuşmayanı ihbar edin

Göç Bakanı Stöjberg: Danca konuşmayanı ihbar edin

Danimarka Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg, pizza lokantalarının arka odalarında Danca konuşmayanların vatandaşlarca polise ihbar edilmesini istedi.

DAHA önce yabancılara yönelik 50’nci sertleştirmenin de yasalaşmasını pasta keserek kutlayan ve başbakan tarafından da eleştirilen Danimarka Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg, bu kez vatandaşdan muhbirlik yapmasını istedi. Devlet kanalı TV2’ye, ülkede çalışma ve oturma izni olmadan yaşayan göçmenlerle ilgili açıklama yapan Stöjberg, kaçak göçmenlerin bazılarının pizza lokantalarında çalıştığının ortaya söyledi. Stöjberg, “Danimarkalılardan isteğim, pizzalarını almak için pizza lokantasına gittiklerinde, lokantanın arka odalarında Danca konuşmayan şüpheli kişilerin bulunduğu tuhaf durumlarla karşılaşırlarsa, durumu yetkili makamlara bildirsinler. Çünkü polisin her pizzanın arka odasını kontrol etmesi imkansız” dedi.

TV2 tarafından, yetkili makamların işinin neden vatandaşlar tarafından yapılması gerektiğiyle ilgili soruya ise Stöjberg, yetkili makamların her yerde aynı anda olamayacağı cevabını verdi.
Yasa dışı göçmenlerin ele alındığı TV2 kanalındaki programda verilen rakamlara göre, Danimarka’da kaçak göçmenlerin sayısı giderek artıyor. 2015’te 877 kişi olduğu tespit edilen yasa dışı göçmenin 2016’da bin 348’e çıktığı bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle