GeriDünya 'Göbeğini kaşıyan adam' ABD seçimlerinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Göbeğini kaşıyan adam' ABD seçimlerinde

'Göbeğini kaşıyan adam' ABD seçimlerinde
refid:10078723 ilişkili resim dosyası

Bekir Coşkun, Türkiye’deki genel seçim sürecinde ilk kez “göbeğini kaşıyan adam”dan bahsettiğinde, Türk siyasi tarihine de yeni bir terim hediye etti.

Kimisi “göbeğini kaşıyan adam” terimini yerinde buldu, hatta etrafındaki “göbeğini kaşıyan adamları” isimlendirmeye bile başladı.

Kimisi ise, bunun “seçmene hakaret” içerdiğinden dem vurup, eleştirdi. Türkiye’de daha bu yeni siyasi terim konusunda tartışmalar bitmeden, çok benzer bir tartışma ABD’de ortaya çıktı.

ABD’deki “göbeğini kaşıyan adam” tartışmasını, Cumhuriyetçi Parti’nin tartışmalı Başkan Yardımcısı Adayı Sarah Palin başlattı.

Yaptığı açıklamalarda ve konuşmalarda, sık sık basını eleştiren, hatta Cumhuriyetçi Parti kongresinde “hedef gösteren” Palin, 1 Ekim’de bir radyo programında yaptığı açıklamada, seçilmeleri halinde politikalarını Joe Six-Pack’in beklentilerine göre belirleyeceklerini söyleyerek, “eğer seçilirsek, sonunda Joe Six-Pack Başkan Yardımcısı düzeyinde temsil edilebilecek” dedi.

Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

Tabii Amerikan basınında hemen “kim bu Joe Six-Pack?” tartışması başlattı. Joe konusunda üzerinde anlaşılan tek konu, “soyadının anlamı” oldu; Six-Pack, yani “altı teneke kutu”, ABD’de altılı paketler halinde satılan kutu biralara atıf olarak kabul edildi.

Joe Six-Pack, her gece iş çıkışı altılı bira paketini alıp, evine giden ve televizyonun karşısına oturup, hiçbirşey yapmayan Amerikalı prototipi olarak belirlendi.

Asıl tartışma ise, bu “Joe Altı-Kutu” prototipinin tam olarak neyi temsil ettiğinde çıktı.Bu konuda, Palin’in arkasında Cumhuriyetçiler ile karşı cephedeki Demokratlar tamamen farklı profiller çiziyorlar.

Cumhuriyetçi seçmene göre Joe-Altı Kutu, “çok çalışan, ülkenin kalkınmasında asıl rolü oynayan, ancak yönetimde hemen hemen hiçbir etkisi olamayan” Amerikalı tipini temsil ediyordu.

Demokratlara göre ise, elinde bira kutularıyla, televizyonun başında sürekli ekrana bakan Joe Altı Kutu, “sorumsuz, ülke meselelerine ilgisiz ve fazla akıllı olmayan” Amerikalıyı temsil ediyor. Demokratların tarifi size kimi hatırlatıyor?

Sakın bizim “göbeğini kaşıyan adamı” olmasın?

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle