Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gizli tartışmanın ardından bugüne kaldı

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  15.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme:

  ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesine ilişkin New York’ta devam eden duruşmanın tek sanığı eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, bugün (Cuma) tanık kürsüsüne çıkarak ifade verecek.

  Gizli tartışmanın ardından bugüne kaldı

  Savcılık, duruşmanın akşam saatlerinde gerçekleşen oturumunda, Atilla’nın 27 Mart 2017’de FBI tarafından tutuklanmasının hemen ardından yapılan sorgusunun görüntülerini jüriye izletti.

  Yargıç Richard Berman, önce Atilla’nın tanık kürsüsüne gelmesini istedi. Ancak savcıların isteği üzerine Berman taraflarla baş başa 15 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi.

  Hakan Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming, Zarrab davasını soruşturan ve Atilla’yı videoda sorgulayan FBI ajanı Jennifer McReynolds’un duruşma salonundan çıkarılmasını talep etti. Savunma avukatları, haftalardır McReynolds’un duruşmada ifadesini almak istiyor, ancak savcılığın itirazı sonucu hakim buna izin vermiyordu.

  Yargıç Berman, tarafların katılımıyla gerçekleştirdiği gizli tartışmasının ardından, jüri üyelerini evlerine gönderdi ve bugünkü duruşmanın Atilla’nın ifadesinin alınmasıyla devam edeceğini açıkladı.

  Kritik davada Reza Zarrab’ın başsavcılıkla işbirliği yapmasının ardından davanın tek sanığı durumuna düşen Hakan Atilla'nın dün tanık sandalyesine çıkamamasının nedeni ise iddia makamının sunumunu tamamlayamamış olması.

  FLEMING: SON HAMLEMİZ DEĞİL

  Duruşma salonunda herkes ‘dava düştü mü’ diye konuşurken, Avukat Fleming, gazetecilere “Atilla’nın tanık kürsüsünde ifade vermesi, davayı kaybedeceğiz diye yaptığımız son hamle değil, aksine Atilla’nın suçsuzluğuna tamamen inandığımız için yaptığımız bir hamledir. Savcılığın delillerinde Atilla’ya yönelik hiçbir şey yok. Çapraz sorularından da çekinmiyoruz” diye konuştu.

  Bu hamle Zarrab’ın savcılarla işbirliği yapma ve tanık kürsüsüne çıkma kararından sonra en önemli gelişme olacak. ABD’de 27 Mart günü FBI tarafından tutuklandığında sorulara cevap vermeyen ve işbirliği yapmayacağını kaydeden Atilla, 3 haftadır devam eden jürili duruşmaların son günlerinde önce avukatlarının daha sonra da çapraz sorgulamada savcı yardımcılarının sorularını cevaplandıracak.

  HAKAN ATİLLA KİTAP YAZIYOR

  Öte yandan, 9 aydır cezaevinde yatan Hakan Atilla’nın bu davayı kitap olarak yazmaya başladığı ve büyük ilerleme kaydettiği, hatta kitabının ismini de USA vs. MHA (ABD Mehmet Hakan Atilla’ya karşı) koyduğu belirtildi.

  Hakan Atilla’nın ilk sorgu anıHakan Atilla’nın ilk sorgu anı

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı