Dünya Haberleri

DÜNYA

  Girne Amerikan Üniversitesi, İngiltere'de kampüs açtı

  A.A.
  05.12.2009 - 16:17 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Girne Amerikan Üniversitesinin (GAÜ), İngiltere'nin Canterbury şehrindeki kampüsünün resmi açılışını yaptı.

  İngiltere'nin başkenti Londra'ya yaklaşık 200 km uzaklıkta Kent bölgesinde bulunan ve tarihi katedraliyle bilinen Canterbury şehrindeki GAÜ kampüsünün açılışına, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, KKTC'nin Londra Temsilcisi Kemal Köprülü, Canterbury Belediye Başkanı Dr. Harry Cragg'in de aralarında bulunduğu çok sayıda akademisyen, öğrenci ve yetkili katıldı.

  Talat kampüsün resmi açılışında yaptığı konuşmasına, her zaman üniversitelerin KKTC için özel bir önemi olduğuna inandığını ve gelecekte de böyle olmasını umduğunu söyleyerek başladı.

  "İzolasyon altında olan KKTC gibi küçük bir ülkede, dünyanın geri kalanıyla irtibatlarımızı geliştirmek ve ekonomimizi desteklemek için, üniversiteler kullanabildiğimiz az sayıdaki kanallar arasındadır" diyen Talat, yüksek öğrenim alanında GAÜ'nün KKTC'deki ilk özel üniversite olarak ayrı bir önemi olduğuna dikkati çekti.

  Talat, KKTC'de şu anda 6 üniversite bulunduğunu, 90'dan fazla ülkeden yaklaşık 40 bin öğrencinin bu üniversitelerde eğitim gördüğünü bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Burada bugün sağlanan ilerleme, sadece GAÜ için değil, KKTC'deki tüm üniversiteler için ve KKTC için de önemlidir. Bir KKTC üniversitesinin başka bir ülkede kampüs açmasını, bundan 10 yıl önce hayal bile edemezdik. Bu açılışa, sevinç ve gururla katılıyoruz."

  Konuşmasında adada devam eden müzakere sürecine de değinen Talat, bir yıldan fazla bir süredir Kıbrıs Rum kesimiyle devam eden müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti. Gelecek yılın başlarında Kıbrıs sorunuyla ilgili bir çözüme varılmasını umduğunu ifade eden Talat, "bazı konularda iki taraf arasında farklı görüşler olsa da, bunların siyasi isteklilik ve fedakarlıkla aşılabileceğini" bildirdi.

  Kıbrıs sorunu ve izolasyonlar sürerken KKTC üniversitelerinin kaydettiği başarıların küçümsenemeyeceğini bildiren Talat, "bu zor koşullar altında ulaşılan başarıların, Kıbrıs sorununun çözümü halinde KKTC üniversitelerinin daha da gelişeceğinin göstergesi olduğunu" söyledi. Talat konuşmasına, GAÜ'nün 25. yıl dönümünü kutlayarak son verdi.

  Canterbury Belediye Başkanı Dr. Harry Cragg de yaptığı kısa konuşmada, Canterbury'nin çok güzel bir yer olduğunu söyleyerek, öğrencilerin burada iyi vakit geçireceklerinden ve iyi bir eğitim alacaklarından emin olduğunu ifade etti.

  Konuşmaların ardından Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Londra Büyükleçisi Yiğit Alpogan ve Canterbury Belediye Başkanı Dr. Cragg sembolik olarak kurdele kesti. Üniversite binasını da gezen Talat, kampüsün bahçesine bir zeytin ağacı dikti. KKTC Cumhurbaşkanı üniversitenin anı defterine ise "GAÜ Canterbury'e bütün iyi dileklerimi sunuyorum" yazdı.

  Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan GAÜ Canterbury kampüsünün açılışı dolayısıyla bir tebrik mesajı gönderdi.

  Öğrenci kabullerine başlayan GAÜ'nün Canterbury'deki kampüsünde, işletme, enformasyon teknolojileri, hukuk ve turizm bölümleri bulunuyor. Kampüste, 2013-14 eğitim yılına kadar 2500 öğrencinin öğrenim görmesi ve bölüm sayısının artırılması hedefleniyor.

  Girne'deki GAÜ'ye kayıt yaptıran öğrenciler Canterbury'deki kampüse geçiş yapabilecek, geçiş durumunda öğrenim ücretleri değişmeyecek, ancak doğrudan İngiltere'de kayıt yaptıracak öğrenciler yaklaşık 6500 sterlin ücret ödeyecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı