Dünya Haberleri

DÜNYA

  Giderken endişeliydiler ama çok sevdiler

  İHA
  20.03.2017 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Köprülüler Anadolu Lisesi, Alman eğitimci ve öğrencileri konuk ediyor. Gençlik Köprüsü Türküye-Almanya projesi kapsamında Almanya’dan 2 öğretmen ve 15 öğrenci. Vezirköprü Köprülüler Anadolu Lisesi’ne misafiri oldu, Alman öğrenciler yurtlarda ve aileler tarafından ağırlandı.

  KOORDİNATÖRLÜGÜNÜ Öğretmen Emine Baysal’ın yaptığı proje kapsamında okulda basın mensupları ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan , Okul Müdürü Resul Özata’nın da katıldığı söyleşi düzenlendi. Vezirköprü, Havza, Samsun ve Amasya’yı gezen öğrenciler izlenimlerini anlattı. En çok Atatürk Evi, Osmanlı eserleri ve diğer tarihi mekanları beğendiklerini belirten misafir öğrenciler, Türk insanını misafirperver ve yardımsever bulduklarını, herkesin kendileri için bir şeyler yapmaya çalıştıklarını söylediler.

  Giderken endişeliydiler ama çok sevdiler
  Eğitimciler Alman ailelerin tedirginlikleri olduğunu, üçüncü denemede geldiklerini, polemikten uzak kültürler arası ön yargıları yok ettiklerini belirttiler. Okulda öğrencilerle Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nın etkenleri ve sonuçları konuşuldu, değişimlerle ilgili sergi hazırlandı.
  İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan, dünyada yaşamak için herkese yer olduğunu, bu projelerin iki ülke arasındaki ilişkiler olumlu katkı sağlayacağını ve gelecekte dünya barışına olumlu yansıyacağını söyledi. Daha önce 2 öğretmen ve 18 öğrenci ile Almanya’ya gidildiği, konuk olan 15 öğrenciden 9 öğrencinin Türk kökenli Alman öğrenciler olduğu belirtildi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı