GeriDünya ‘Gevşek federasyon’ masada
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Gevşek federasyon’ masada

‘Gevşek federasyon’ masada

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, bir buçuk yıl aradan sonra ikinci kez buluştu ve Rum liderin masaya koyduğu ‘gevşek federasyon’ formülünü ele aldı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs misyon şefi ve danışman yardımcısı Elizabeth Spehar’ın Lefkoşa ara bölgedeki konutunda 2 saat bir araya gelen liderler, İsviçre’de geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan müzakerelerin nasıl devam etmesi gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulundu. Rum lider Nikos Anastasiadis, iki kesimli iki bölgeli federasyon çerçevesinde müzakerelere sadık olduğunu belirterek, kurulacak yeni devletin daha iyi işleyebilmesi için merkezi zayıf, ancak kurucu devletlerin güçlü olduğu bir yapı önerdi. Buna göre, Kıbrıs ve Rum kurucu devletlerinin yetkileri daha fazla olacak, merkezi federal hükümette ise sadece temsil yetkileri bulunacak.

AKINCI MEMNUN AYRILDI

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum liderin teklifine Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini koruyacak bir çözüm istedikleri yanıtını verdi. Görüşmede bir diğer madde ise son dönemde doğu Akdeniz’de tırmanan doğalgaz krizi oldu. Mustafa Akıncı, doğalgaz konusunda Rum lideri Türk tarafıyla işbirliğine çağırdı. Görüşme sonrasında açıklama yapan Akıncı, Rum liderin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York’ta yaptığı gayriresmi görüşmeye dikkat çekerek, bu tür görüşmelerin artması halinde Kıbrıslı Türklerin kendilerini dışlanmış hissedeceği uyarısında bulundu ve Anastasiadis ile görüşmesinden genel olarak memnun ayrıldığını sözlerine ekledi.

İKİ SINIR KAPISI

BM’den yapılan ortak açıklamada, görüşülen konular yerine biri Gazimağusa, diğeri ise Lefke’den Rum kesimine açılacak Derinya ve Apliç sınır kapıları yer aldı. Açıklamada iki sınır kapısının 12 Kasım’da törenle açılacağı duyuruldu. Akıncı ve Anastasiadis, çarşamba günü adaya gelecek BM Genel Sekreteri’nin özel danışmanı Jane Holl Lute ile görüşecek.

BİLGİ NOTU

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, cumhuriyetin 95’inci kuruluş yıldönümü 29 Ekim Pazartesi günü İstanbul’da 3’üncü havalimanı açılış törenine katılacağını açıkladı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle