GeriDünya Geveze komutanı kovdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geveze komutanı kovdu

Geveze komutanı kovdu
refid:15119890 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, kendisi ve yönetimi hakkında küçük düşürücü sözler sarf eden General Stanley McChrystal’ın özrünü yeterli görmedi ve komutanı görevden aldı. McChrystal’ın davranışının komutanlığa yakışmadığını belirten Obama görevi David Petraeus’a verdi.

BUNUN ALTINDAN DA EYJAFJALLAJOKULL ÇIKTI

ROLLING Stone dergisinde yayınlanan sözleri ABD’de büyük çalkantıya neden olan Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı Stanley McChrystal defalarca özür dilemesine rağmen koltuğunu koruyamadı. Dün komutanla görüştükten sonra Beyaz Saray’da yardımcısı Joe Biden’le birlikte açıklama yapan ve sıkıntılı olduğu gözlenen Obama, tartışmaların normal olduğunu ancak yönetiminde bölünmeye tahammül edemeyeceğini söyledi. “General McChrystal’ı kaybetmek çok zor ancak ulusal güvenliğimiz için bunun doğru karar olduğuna inanıyorum” diyen “Başkomutan” Obama, Afganistan stratejisinin değişmediğini vurguladı.

‘Yakışık almadı’

McChrystal’ın davranışının yakışıksız olduğuna işaret eden ABD Başkanı Obama sözlerini şöyle sürdürdü: “Sözkonusu makalede sergilenen davranış, bir komutana yakışmıyor. Demokratik sistemimizin özünde ordunun sivil iradenin kontrolünde olması yer alır ve komutanın davranışı bunu baltalıyor ve Afganistan’da başarılı olma güvenimizi de zedeliyor.”

Obama, bu göreve atadığı ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General David Petraeus’un görevi kabul ederek “olağanüstü bir hizmet ve yurtseverlik örneği sergiledini” ifade etti. McChrystal ise Obama’nın açıklamalarından sonra bir açıklama yaparak “Afganistan’daki misyonun başarılı olması için” istifa
ettiğini dile getirdi.

Ne demişti?

Rolling Stone dergisinin yarın çıkacak sayısına konuşan McChrystal, Obama’nın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etmişti. McChrystal’ın yardımcıları ise Obama’nın komutanla ilk buluşmasında “sindiğini” söylemişlerdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle