GeriDünya Gerilim sürerken Çin'den çok önemli 'Kuzey Kore' açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gerilim sürerken Çin'den çok önemli 'Kuzey Kore' açıklaması

Gerilim sürerken Çin'den çok önemli 'Kuzey Kore' açıklaması

Bir Amerikan uçak gemisinin bölgeye doğru ilerlediği ve Kuzey Kore'nin altıncı kez nükleer silah denemesi yapabileceği kaygılarının arttığı ortamda Çin, Kuzey Kore nedenli gerilimin "geri dönülemez ve yönetilemez bir aşamaya gelmeden" durdurulması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore- ABD ve Çin üçgeninde yaşanan gerilimin tonu giderek artıyor. Dünya tedirginlikle Kuzey Kore'nin Kim İl-sung'un doğumgünü için gerçekleşecek büyük törende nükleer füze denemesi yapıp yapmayacağını bekliyor. 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Beijing'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bütün taraflara sözle ya da eylemle olsun, karşılıklı tehdit ve provokasyonlardan kaçınmaları ve durumu geri dönülmeyecek ve yönetilemeyecek bir aşamaya getirmemeleri çağrısı yapıyoruz" dedi.

ABD, Kuzey Kore konusunda uyguladığı "stratejik sabır" politikasının sona erdiğini açıklamıştı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de 10 gün sürecek Asya gezisini Pazar günü Güney Kore'den başlatıyor.

Kuzey Kore'nin bölgedeki tek dostu olmasına rağmen Pyongyang'ın silah programına karşı çıkan Çin, Kore yarımadasının nükleer silahtan arındırılması için görüşmeler başlatılmasını istemişti.

GÜNEY KORE UYARDI

Güney Kore dışişleri bakanlığı da Kuzey Kore'yi provokasyon yapmaması için uyardı.

Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada, "Eğer Kuzey Kore nükleer deneme ya da kıtalararası balistik füze fırlatmak gibi stratejik bir provokasyona kalkışırsa, Kuzey Kore rejiminin kaldıramayacağı kadar ağır cezalandırıcı önlemlere başvurulacaktır" dedi.

Kuzey Kore de, Amerikan nükleer uçak gemisi USS Carl Vinson'un bölgeye gitmesi üzerine ABD'yi "çok büyük stratejik nükleer varlıkları bölgeye sokmakla" suçladı.

Kuzey Kore'nin KCNA haber ajansı, dışişleri bakanlığının bu konuda yaptığı açıklamaya atıf yaparak, "(Uçak gemisinin gelişi) her an termonükleer bir savaşın patlak verebileceği tehlikeli bir durum yaratmaktadır" dedi.

Kuzey ve Güney Kore, 1950-53 Kore savaşından bu yana sadece bir ateşkes anlaşmasına vardıkları için, teknik olarak hâlâ savaş halinde sayılıyorlar.

Kuzey Kore siyasi önemi olan bazı yıldönümlerine denk getirdiği füze ya da nükleer bomba denemeleriyle ABD, Japonya ve Güney Kore'yi tehdit ediyor.

Cumartesi günü Kuzey Kore, kurucusu olan Kim İl Sung'un 150. doğum gününü "Güneş Günü" olarak kutlayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle