GeriDünya Georgetown’dan Orhan Pamuk’a fahri doktora
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Georgetown’dan Orhan Pamuk’a fahri doktora

Georgetown’dan Orhan Pamuk’a fahri doktora
refid:7590530 ilişkili resim dosyası

ABD’deki Ermeni lobisinden gelen baskı üzerine Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II’nin konuşmasını iptal eden Georgetown Üniversitesi, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’a "fahri doktora" unvanı verdi. Törende bir konuşma yapan Georgetown Üniversitesi imamı Yahya Hendi, "Pamuk iyilik için yazıyor" dedi.

WASHINGTON’da Cizvitler tarafından kurulan ve bugün ABD’nin "en iyi" okulları arasında yer alan Georgetown Üniversitesi’nin Başkanı Prof. John DeGiogia, ödül takdim konuşmasında, "Orhan Pamuk, çağdaş edebiyatın en hayranlık yaratan temsilcilerinden biridir. Pamuk, birbirimizi ve insanlığımızı anlamamıza yardımcı oluyor. Onunla gurur duyuyoruz" dedi.

Ödülünü aldıktan sonra konuşan Orhan Pamuk ise romancıyı, "kendisini bir odaya hapsederek insanlar arasında köprü kuran kişi" olarak tanımladı. Orhan Pamuk, roman sanatının çok uzun bir süre varlığını koruyacağını da ifade etti. Pamuk, "Roman Batı medeniyetinin köşe taşlarından biridir. Romancının siyaseti, hayal etme gücünden ve kendisini ötekinin yerine koyabilmesinden gelir" dedi.

Healy Hall salonunda yapılan törende Üniversite’nin imamı da konuştu. Kuran’dan parçalar okuyan Üniversite’nin imamı Yahya Hendi, "Pamuk iyilik için yazıyor. Allah onu sevgi ve barış ile yönlendirsin" dedi.

Daha sonra kitaplarını imzalayan Orhan Pamuk, ABD’deki en popüler yapıtının "Kar" olduğunu ve "Ka" diye bilinen roman kahramanı Kerim Alakuşoğlu’nun öyküsünü anlatmak için Frankfurt’ta ve Kars’ta çok araştırma yaptığını ve detay topladığını söyledi.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II’nin geçen ay Georgetown Üniversitesi’nde yapacağı konuşma beklenmedik bir şekilde iptal edilmişti. 1915 yılındaki Ermeni olaylarını "soykırım" olarak niteleyen 106 sayılı Temsilciler Meclisi karar tasarısına karşı olan Mesrob II, ABD’deki Ermeni kuruluşlarının baskıları sonucu konuşmasının iptal edildiğini söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle