GeriDünya General Petreus: Kürt liderler, PKK'yı ikna etmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

General Petreus: Kürt liderler, PKK'yı ikna etmeli

Irak’taki ABD kuvvetleri komutanı General David Petreus, Iraklı Kürtlerin PKK’yı ikna etmeleri gerektiğini belirtirken ABD’nin kendisini Türkiye ile Irak arasında “fazlasıyla zor bir durumda” bulduğunu da söyledi.

General Petreus, BBC World’e yaptığı açıklamalarda arazi yapısı nedeniyle Kuzey Irak’ı denetlemenin güç olacağını savunurken “PKK üzerine baskı yapılması gerektiğini” söyledi.

Sınır dağlarında operasyonların yapılmasının zor olacağını ifade eden Petreus, “Son çatışmaların meydana geldiği yer esasen üç sınırın buluştuğu bir yerdir. O bölgede Türkiye’nin, Irak’ın ve İran’ın sınırları var. Arazi de, operasyonlar için çok zordur” dedi.

General Petreus, PKK ile “iletişim kanalları” olan Kuzey Irak’taki Kürtlerin bu kanalları PKK’yı yeni saldırıları gerçekleştirmekten kaçınmaya ikna etmek için kullanmaları gerektiğini de belirtti. Petreus, Iraklı Kürtlerin, PKK’nın durumu daha da kötüleştirmemesini sağlayabileceklerini de ifade etti.

Bu arada, Petreus, ABD’nin, kendisini NATO müttefiki Türkiye ile Irak arasında “fazlasıyla zor bir durumda” bulduğunu da ifade etti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle