GeriDünya General Pervez Müşerref ‘in çıkmazı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

General Pervez Müşerref ‘in çıkmazı

Pakistan’da artık general Pervez Müşerref ‘in ‘Sonun Başlangıcı ‘ tabir edilen siyasi çıkmaza girdiği konusunda yorumlar yapılıyor. Sekiz senelik iktidarında yaptığı hatalar şimdi birer birer önüne bir engel olarak çıkıyor .

Cami baskının foto galerisi için tıklayınız..

 

İslamabad'da Radikal İslamcı Taliban yanlılarının merkezi kabul edilen  Lal Mescidi'ndeki olayların tırmanarak kan dökülmesi  ve ülkede sayıları on binleri bulan  Kuran okullarının terör olaylarıyla bağlantı kurulması general Müşerref’i uluslar arası platformlarda da  zor duruma düşürdü.

İngiltere ve ABD  General Pervez Müşerref’i  radikal İslamcı güçlerin ülkede çığ gibi büyümesine göz yumduğu gerekçesiyle sıkıştırıyor .Öte yandan Lal Mescidi olayları ve ülkede estirdiği anti demokratik fırtınalarla da  iç politikadaki büyük sorunlar yaratmakla suçlanıyor .  Bu sorunlar sadece Lal Mescidi ve benzer kurumlarla sınırlı değil.Sürgüne yollanan eski politikacıların yeniden siyasi yaşama dönmelerine izin vermeyen general başına ne kadar büyük bir dert açtığının farkında değil. Laik eski siyasileri uzak tutmak için radikal İslamcı gruplara gö yuman , Kuran kursları açmalarına ve Taliban adına örgütlenmelerine izin veren pervez Müşerref şimdi büyük bir çıkmaza girmiş durumda .
 
Müşerref’in gelecek yıl başında yapılacak seçimlerden önce bazı sudan bahanelerle kendi devlet başkanlığının üçüncü kez onaylanması için yaptığı anti demokratik girişimler, Pakistan  ordusunda  ve şimdiye kadar kendisini destekleyen Pakistan Yüksek Mahkemesi  nezdinde de pek hoş karşılanmadı..

Gözlemciler, Lal Mescidi’nde yaşanan olayların, Müşerref’in köktencileri Batı’ya karşı koz olarak kullanırken dengeyi kaçırdığına işaret ediyor. Lal Medresesi öğrencilerinin direnişinin sonucunu merakla bekleyen diğer  Kuran okulları da eylemlere başlarsa  Pervez Müşerref’in devlet başkanlığının sonu geldi demektir .

Lal Mescidi’nin hocalarından Abdül Raşit Gazi, “Eğer polis buraya girerse, Taliban’ı başkente getiririz” açıklaması ile , hükümetten derhal bir İslam devleti ilan etmesini ve şeriat yasalarını uygulamaya koymasını istiyor.
Lal Mescidi hocası, sadece Pakistan’da değil, Afganistan’da da batılı güçlere karşı savaştıklarını söylüyor. Gençleri Afganistan’a savaşmaya gönderdiğini rahatça açıklayan Gazi, kamu binalarında intihar eylemleri gerçekleştirebileceklerini söylemekten de çekinmiyor.

Devlet Başkanı Pervez Müşerref bir yandan ABD’nin müttefiki olarak Afganistan’da radikal İslamcılara karşı mücadele ediyor, öte yandan kendi ülkesinde aynı güçlere ılımlı davranıyordu. Gözlemciler  Pakistan’ın radikal İslamcılarla mücadele için ABD’nden aldığı yardıma rağmen generalin ikili oynadığına dikkat çekiyordu.
Şimdi artık ok yaydan çıkmış durumda .

İki önemli desteği olan Pakistan Ordusu ve Bush Yönetimini  de yitirmek üzere olan generalin bundan sonra ne yapacağı da büyük bir merak konusu .

ABD ‘nin Müşerref’in göz göre göre bu çıkmaza girmesine göz yummasını da  Bush yönetiminin artık uluslar arası siyasette büyük hatalar yapmakta olduğunun diğer bir kanıtı olarak yorumlayanlar var .
Taliban ve El Kaida yanlı güçleri himaye eden ve atom bombası teknolojisine sahip bir ülkenin bu denli istikrarsız bir siyasi sürece girmesi ABD ve İngiltere’yi olduğu kadar Hindistan ‘ı da  ciddi anlamda endişelendirdiği de ortada.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle