Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘General Dostum Türkiye’ye gitti’

  Hürriyet Haber
  20.05.2017 - 23:37 | Son Güncelleme:

  YILLARCA Türkiye’de sürgünde yaşayan Afganistan’ın tartışmalı Devlet Başkanı Yardımcısı Abdülraşid Dostum’un yine Türkiye’ye geldiği bildirildi. Dostum’un sağlık taraması için Türkiye’ye gittiği açıklanırken, Özbek General’in kendisine yönelik fiili livata suçlamasından ötürü sürgüne zorlanmış olabileceği öne sürülüyor.

  Raşid Dostum’un sözcüsü Beşir Ahmed Tahyanj, ‘sağlık taraması ve aile ziyareti sonrasında General Dostum’un ülkeye geri döneceğini’ söyledi. Dostum’un geçen yıl bir çeşit polo oyunu olan buzkaşi oyunları sırasında rakibi Ahmed Işçi’yi kaçırttığı, 10 gün evinde tuttuğu ve işkenceye maruz bıraktığı öne sürülüyor. Işçi; Dostum ve adamlarının kendisine fiili livatada bulunduğunu öne sürüyor.

  SÜRGÜN İDDİASI

  New York Times gazetesine göre Afgan yönetimi ve Batılı destekçileri öncesinde Dostum’un teslim olması için baskı yaptı, ancak sonrasında hâlâ ülkenin kuzeyindeki Özbek bölgesinde güçlü olan Dostum için sürgün seçeneği öne çıktı. 63 yaşındaki General Dostum, iktidar kavgası yüzünden 2008 yılında Türkiye’ye sürgüne yollanmış, yıllar sonra eski Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin davetiyle geri dönmüş ve 2014 yılında Ulusal Birlik Hükümeti’ne katılmıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı