Dünya Haberleri

DÜNYA

  Genel Sekreter'den Rumlar'a ağır cevap

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYA Basın Konseyleri Birliği'nin (WAPC) ‘Basın Özgürlüğü’nü Geliştirme' konulu konferansı, Rumların engelleme çabalarına rağmen Magosa'da başladı. Üç günlük konferans, uluslararası bir örgütün Kuzey Kıbrıs'ta ilk kez resmi bir toplantı yapması nedeniyle içerikten çok siyasi açıdan büyük önem taşıyor. Basın konseylerinin rolü ve basında etik konularınını tartışıldığı konferans yarın yayımlanacak sonuç bildirisiyle noktalanacak. Konferansa 24 ülkeden yüze yakın temsilci katılıyor. Türkiye'den konferansa katılan temsilciler arasında Basın Konseyi Başkanı ve Dünya Basın Konseyleri Birliği Başkan Yardımcısı Oktay Ekşi, Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyeleri Orhan Birgit, Musa Alioğlu, Öner Ergün ve Basın Konseyi üyesi Ercan Çitlioğlu da bulunuyor.

  YALAN SÖYLEMİŞLER

  Konferansın ilk gününde gündemi Rumların konferansı engelleme çabaları oluşturdu. WAPC'nın Malezyalı Genel Sekreteri Rama Gunasingam, açılış konuşmasında Rum iddialarına yanıt verdiği konuşmasıyla büyük alkış topladı. Kıbrıslı Türklerin, BM Anayasası'na göre tanınmaları gerektiğini vurgulayan Gunasingam şunları söyledi:

  ‘Buradaki toplantıyı yapma fikri mayıs ayında Kahire’de alındı. Ancak Rumlar bize, Kuzey Kıbrıs'ın işgal altında olduğunu, toplantı organize edecek altyapıları bulunmadığını, hatta burada havaalanı bile olmadığını söylediler. En büyük iddiaları ise katılımcıların can güvenliğinin olmayacağıydı. Ben de delegelere gazeteci olarak bu iddiaları doğrulamamız gerekiyor. Önce ben gidip bakacağım. Eğer geri dönemezsem bu toplantıdan vazgeçeriz. Eğer yaşıyorsam ve geri dönebiliyorsam bu toplantı yapılacak dedim. Bir süre önce Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret ettim. Sağ olarak geri döndüm. Delegelere verdiğim söz bugün gerçekleşti'.

  Rum Dışişleri Bakanlığı toplantıyı engellemek için bizzat devreye girmiş ve WAPC Başkanı P.B. Sawant'a gönderdiği mektupta konferansın Denktaş'ı uzlaşmazlık yolunda daha da cesaretlendireceğinı iddia etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı