GeriDünya Genç başbakana genç rakip
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç başbakana genç rakip

Genç başbakana genç rakip
refid:14719934 ilişkili resim dosyası

40’lı yaşların başında iki siyasetçinin, İngiltere’de koalisyon kurmasının ardından ana muhalefetteki İşçi Partisi’nde de lider arayışı hızlandı. Eski bakan Alan Johnson (60), gençlere fırsat vermek için aday olmazken, adaylığını açıklayan eski Dışişleri Bakanı David Miliband’ı desteklediğini ilan etti.

İNGİLTERE’de seçimlerin ardından başbakan ve kabine belirlenince, gözler istifa eden İşçi Partisi lideri Gordon Brown’un koltuğuna çevrildi. Bu koltuğa en yakın isim olarak görülen eski Dışişleri Bakanı David Miliband da önceki akşam resmen adaylığını açıkladı.
44 yaşındaki Muhafazakar Parti lideri David Cameron’un başbakanlık konutu Downing Street 10 numaraya yerleşecek olması, onun karşısında da genç bir muhalefet lideri çıkması gerektiği fikrini güçlendirmişti. Bu nedenle 44 yaşındaki Miliband’ın yeni İşçi Partisi lideri olma ihtimalinin büyük olduğu konuşuluyor. Miliband, son üç yıldır İngiltere’nin Dışişleri Bakanıydı ve ülkenin en genç Dışişleri Bakanı olmuştu.
Aday olduğunu ilk açıklayan Miliband’ın rakipleri arasında ise kardeşi Ed Miliband (40) var. Ayrıca eski kabine üyesi Ed Balls da adaylığını açıklaması beklenen isimlerden. Toplamda beş kişinin liderlik için yarışması bekleniyor.
Gençlerin önünü açtı
Yönetimin gençleşmesine en büyük destek ise favori adaylardan gösterilen eski İçişleri Bakanı Alan Johnson’dan geldi. Johnson (60), aday olmayacağını ve Miliband’ı desteklediğini açıkladı. Sky News’e konuşan Johnson, Miliband’ın arkadaşının “olağanüstü bir aday ve çok yetenekli bir politikacı” olduğunu ve liderlik işinin yeni jenerasyona bırakılması gerektiğini söyledi. Johnson, “Lider olmaktansa, tecrübemle yeni lidere hizmet etmeyi tercih ederim” dedi. İşçi Partisi’nin, liderini sonbahardan önce belirlemesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle