GeriDünya Atina'da sığınmacılar otel işgal etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina'da sığınmacılar otel işgal etti

Atina'da sığınmacılar otel işgal etti

Avrupa'ya giden sınır kapılarının kapatılmasının ardından ülkede mahsur kalan sığınmacıların bir kısmı Yunanistan'ın başkenti Atina'da kullanılmayan bir oteli işgal etti. Otelde, 3'ü hamile olmak üzere 66 kadın sığınmacının yanı sıra 2 de engelli çocuk bulunuyor

Avrupa'ya giden sınır kapılarının kapatılmasının ardından yaklaşık 54 bin sığınmacının bulunduğu Yunanistan'da başkent Atina'da kullanılmayan bir otel sığınmacılar tarafından işgal edildi.

Başkentin göçmenlerin yoğun yaşadığı merkezi bir mahallesinde bulunan City Plaza adlı otel sığınmacılara destek olan bir örgüt tarafından temizlenerek sığınmacıların kullanımına açıldı.

Atinada sığınmacılar otel işgal etti

Edinilen bilgiye göre, Ekonomik ve Politik Sığınmacılarla Dayanışma İnisiyatifi adlı sol bir örgüt tarafından idare edilen otelde, 77'si çocuk toplam 143 sığınmacı kalıyor.

Otelde, 3'ü hamile olmak üzere 66 kadın sığınmacının yanı sıra 2 de engelli çocuk bulunuyor. Sığınmacıların, 8'i ise ailesi yanlarında bulunmayan gençlerden oluşuyor.

Atinada sığınmacılar otel işgal etti


Örgüt tarafından yapılan açıklamada, otelin borçları nedeniyle 6 yıldan fazla bir süre önce kapandığı belirtildi.

Açıklamada, ülkedeki sığınmacıların ücra köşelerdeki kamplar yerine merkezde yerel halkla birlikte yaşaması ihtiyacının vurgulanması amacıyla bu eylemin gerçekleştirildiğine işaret edildi.

Sığınmacılara otelde ayrıca, yemek, sağlık ve tıbbi malzeme gibi hizmetlerin de sağlandığı ifade edilirken, gelecek hafta otelde 15 sığınmacı ailenin daha ağırlanmaya başlanacağı kaydedildi.

Atinada sığınmacılar otel işgal etti

Sığınmacıların birçoğunun, haftalardır binlerce sığınmacının konakladığı Pire Limanı'ndan veya götürüldükleri kamplardan gelerek otele yerleştiği öğrenildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle