GeriDünya Gemilere son dakika engeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  78
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gemilere son dakika engeli

Gemilere son dakika engeli
refid:14873408 ilişkili resim dosyası

Gazze’ye insani yardım taşıyan gemiler, Kıbrıs Rum Kesimi engeline takıldı. Güney Kıbrıs'ın, Filistin'e insani yardım götüren gemilere katılmak üzere KKTC yönünde denize açılmayı amaçlayan ve yabancı parlamenterlerin de dahil olduğu aktivistleri taşıyan teknelerin ayrılmasına izin vermemesi üzerine, filonun Gazze açıklarına varış tarihinin 1 gün sarkabileceği öğrenildi.

AKDENİZ'DE GERGİN BEKLEYİŞ / FOTO GALERİ

GEMİDE MÜSLÜMAN OLDU

İSRAİL'DEN RESMİ YARDIMLARA DESTEK ÇAĞRISI

KORKUTAN RESTLEŞME

Hurriyet.com.tr'ye telefonla bilgi veren Türk İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) İstanbul'daki Kriz Masası’ndan İzzet Şahin, Güney Kıbrıs yönetimi gemilerin Rum karasularına girmesine izin vermediği için, normal şartlarda bugün içinde Gazze'ye ulaşması planlanan yardım filosunda "ufak bir gecikme" yaşandığını ifade etti. 

İHH üyesi olduğu için geçtiğimiz haftalarda İsrail tarafından yaklaşık 20 gün süreyle gözaltında tutulan Şahin, "Rum tarafından gemiye binecek birçok Avrupalı milletvekili vardı ancak Rum yönetimi gemileri limana sokmayı da vekillerin çıkışını da reddetti. Dolayısıyla bu vekiller de KKTC tarafına geçtiler. Şimdi onlar için uluslararası karasulara çıkabilecek bir gemi ayarlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Şahin, ayarlanacak bu gemiyle vekillerin İHH öncülüğündeki "Mavi Marmara" gemisine götürüleceğini, daha sonra yola devam edileceğini söylerken, yardım filosunun varış tarihinin yarına sarkabileceğini belirtti.

“Hem filomuzda Yunanistan gemileri var, hem de Yunan halkı normalde Gazze konusunda çok duyarlı. Dolayısıyla biz Rum yönetiminden böyle bir tepki beklemiyorduk. Ancak son zamanlarda İsrail-Kıbrıs Rum Kesimi ilişkilerinde bir yakınlaşma yaşanıyor. Özellikle turizm konusunda.” diyen İHH yetkilisi, sorunun da bundan kaynaklandığını düşündüklerini belirtti.

"ULUSAL ÇIKARLARIMIZI DÜŞÜNDÜK"

Kıbrıs Rum yönetimi Ulaştırma Bakanı Erato Kozaku Markulli konuya ilişkin açıklamasında, gemilerin limanlara girmesi veya çıkması konusunda yasaklayıcı kararname çıkarılması kararını, Rum yönetiminin tek başına aldığını ve bu kararı alırken, “ulusal çıkarlarına ilişkin tüm şartları, faktörleri, tehlikeleri ve tehditleri göz önünde bulundurduğunu” söyledi.

Yardım filosuna katılabilmek için KKTC'ye geçen isimler arasında 17 Avrupalı parlamenter ve Yahudi Soykırımı'ndan kurtulan bir İsrailli'nin de bulunduğu bildirildi.

İHH yetkilisi Şahin, 27 Nisan’da Beytüllahim’den Kudüs’e giderken İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmış ve İsrail Güvenlik Ajansı (Şin Bet) ve İsrail Polisi Ciddi ve Uluslararası Suçlar Birimi tarafından sorgulanmıştı. İHH, kendisinin serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve milletvekillerine mektup göndermişti. Şahin, 18 Mayıs’ta serbest bırakılmıştı.

GEMİ SAYISI 7'YE DÜŞTÜ

Gazze’ye yol alan ve "Özgürlük Filosu" olarak adlandırılan konvoyda 3'ü Türkiye’den olmak üzere toplam 7 gemi bulunuyor.

Yunanistan’dan Gazze’ye doğru yola çıkan, ancak arızalanan "Challenger 2" adlı teknenin 15 yolcusu "Mavi Marmara" gemisine alınmış, yine Yunanistan’dan yola çıkan "Challenger 1" adlı teknenin de arızalı olduğu belirlenmişti. Böylece, Gazze’ye ulaşması beklenen gemilerin sayısı 7’ye düşmüştü.

"Mavi Marmara", dün Kıbrıs açıklarında "Defne Y" ve "Gazze" isimli Türk gemileriyle buluşmuştu.

Anadolu Ajansı'na konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Kıbrıs açıklarında bekleyen gemilerin bu akşam hareket etmeyi planladığını ve Gazze'ye 20 saat kadar uzaklıkta olduklarını belirterek, “Gemilerle buluştuktan sonra, stratejimizi dünyaya orada göstereceğiz” dedi.

GERGİN BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

İsrail’de de Akdeniz'deki gelişmeleri takip etmek için bir kriz masası oluşturuldu. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail’in filoyu “ne pahasına olursa olsun” durdurmak için hazırlıklı olduğunu söyledi ve “Konvoy, bir şiddet propagandası” dedi.

İsrail donanması, yardım filosunun Gazze kıyılarını ulaşmasını engellemek üzere hazır bekliyor. Jerusalem Post Gazetesi’nin haberine göre, İsrail, kıyılarına 65 kilometre kala, gemileri geri dönmeleri konusunda uyaracak. Eğer dönmezlerse, bunları Aşdod limanına alacak. Gemilerde bulunan kişiler, önceden kurulmuş olan çadırlara alınıp, kimlik kontrolü ve sağlık muayenesi yapılacak. Ardından Ben Gurion Havalimanı’na götürülerek sınır dışı edilecekler. Eğer bu muameleyi reddederlerse, tutuklanacak ve hapse atılacaklar.

Bölgedeki gergin bekleyiş sürdüğü sırada BM ve Avrupa Parlamentosu (AP) da tartışmaya katıldı. BM, taraflara itidal tavsiye ederken, AP, İsrail’den gemileri engellememesini istedi.

"İSRAİL MÜDAHALE EDERSE ZAFER YİNE BİZİM OLUR"

İsrail kuvvetlerinin olası bir askeri operasyonunu değerlendiren Gazze'deki fiili Hamas yönetiminin Başbakanı İsmail Haniye ise, "Eğer İsrail korsanlar gibi davranıp özgürlük filosuna müdahale ederse zafer Filistinlilerin olacaktır" dedi.

Haniye, varması halinde gemilerin törenle karşılanacağı Gazze limanında düzenlediği basın toplantısında, "Gazze'ye uygulanan ablukanın sona ermesine doğru tarihi anlar yaşıyoruz" diyerek, filonun açık ve net mesajının, "tüm  dünyanın Gazze Şeridi'ndeki İsrail ablukasına karşı durduğu" olduğunu ifade etti.

Özgürlük gemilerinin Gazze'nin zaferi için geldiğini söyleyen Haniye, "Eğer İsrail korsanlar gibi davranır ve gemilere müdahale ederse kazanan yine konvoy ve biz oluruz. İsrail bu gemileri durdursa bile, bu bundan sonra gelecek diğer gemilerin bir başlangıcıdır" diye konuştu.

Gemilere son dakika engeli


Yorumları Göster
Yorumları Gizle