Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gemi korsanlardan kaçmayı başardı

  Hürriyet Haber
  14.10.2008 - 13:07 | Son Güncelleme:

  Somali güvenlik güçlerinin, geçen hafta kaçırılan Panama bandıralı bir gemiyi korsanların elinden kurtardığı bildirildi.

  Ülkenin kuzeyindeki Puntland bölgesi yetkilisi Ali Abdi Avare, yaptığı açıklamada, Panama bandıralı bir gemiyi ve mürettebatını kurtardıklarını söyledi.

  Avare, "Korsanlar teslim oldu, gemi elimizde" dedi. Umman'dan Somali'ye çimento taşıyan ve Somalili korsanlar tarafından geçen perşembe günü ele geçirilen gemiye önceki gün düzenlenen baskın sırasında çıkan çatışmada bir korsan ile bir Somalili asker ölmüştü. Panama bandıralı geminin mürettebatında 9 Suriyeli ve 2 Somalilinin bulunduğu tahmin ediliyor.

  Somali açıklarında korsanlar tarafından yıl başından bu yana 30'dan fazla geminin kaçırıldığı, korsanların toplam 18-30 milyon dolar fidye aldığı bildiriliyor.

  Korsanların son yıllardaki en büyük korsanlığı, tankların da bulunduğu ağır silah yüklü bir Ukrayna gemisini 25 Eylülden bu yana rehin tutması oldu. Ukrayna gemisini hala ellerinde tutan korsanlarla görüşmelerin sürdüğü haber veriliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı