GeriDünya ‘Gelmeyin’ bombası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Gelmeyin’ bombası

Bağdat'daki Büyükelçiliğimizin girişinde bomba yüklü otomobil infilak etti. Otonun sürücüsü öldü, üçü elçilik görevlisi ondan fazla kişi yaralandı. Görgü tanıkları bölgeden geçmekte olan başka bir sürücünün de öldüğünü iddia etti.

TBMM'nin Irak'a asker gönderilmesine izin vermesinden bir hafta sonra, terörün adresi bu kez Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği oldu. Büyükelçiliğin girişinde bomba yüklü otomobilin infilak etmesi sonucu sürücüsü öldü, üçü elçilik görevlisi ondan fazla kişi de yaralandı. Görgü tanıkları bölgeden geçmekte olan başka bir sürücünün de öldüğünü iddia etti. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre ise bakanlığa ulaşan ilk bilgilere göre intihar saldırganının öldüğü, iki Iraklı polis ve bir büyükelçilik çalışanının yaralandığı bildirildi. Yağmacılara karşı Büyükelçiliğin önüne yerleştirilmiş olan barikatlar ve kum torbalarıyla desteklenerek kalınlaştırılmış duvarlar, can kaybının ve yaralı sayısının yüksek olmasını engelledi. FBI ve Irak polisi saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Patlama sırasında Büyükelçilikte asılı Türk Bayrağı da bir zarar görmedi ve dalgalanmaya devam etti.

WOLKSVAGEN OTO

Saldırı, dün öğleden sonra TSİ 15.20'de bomba yüklü bir otomobille düzenlendi. Eski Bağdat olarak anılan El Veziriye Semti'ndeki Büyükelçilik görevlilerinin Hürriyet'e verdiği bilgiye göre, daha önce gerçekleşen yağma saldırılarına karşı kurulan barikatlar nedeniyle bomba yüklü Volkswagen marka otomobil binaya ulaşamadı. Elçilik kapısına 20 metre uzakta patladı. Buna rağmen bombanın şiddetinden elçilik binasının konut tarafındaki duvarı yıkıldı. Duvardan fırlayan taşlar bir elçilik görevlisinin ayağının kırılmasına neden olurken iki görevli de cam kesikleriyle yaralandı. Adının açıklanmasını istemeyen Büyükelçilik görevlisi, saldırının Irak'a asker gönderme tezkeresinin TBMM'den geçmesi nedeniyle yapılmış olabileceğini söyledi. Büyükelçilikte Bağdat düştükten sonra binayı koruyan Filistinli korumaların dışında, Türkiye'den gönderilen sekiz güvenlik görevlisi daha bulunuyor.

FARKLI AÇIKLAMA

Bağdat'taki ABD sözcülerinden Birinci Zırhlı Tümen'den Albay Peter Mansoor, patlamanın Türk Büyükelçiliği'ne yaklaşık 500 metre ötede meydana geldiğini söyledi. Mansoor, ‘‘Büyükelçilikten iki kişi yaralandı. İkisi de iyi olacak, hastaneye kaldırıldılar, tabiki aracın sürücüsü öldü’’ dedi. FBI ile Irak polisinin eylemle ilgili soruşturma başlattığını söyleyen Mansoor, ‘‘Üç gün önce Türk Büyükelçiliği'ne yönelik tehlikenin artmış olabileceğine dair işaretler aldık. Bu işaretler çerçevesinde güvenlik önlemlerini artırdık. Aldığımız önlemler can kaybını ve ciddi yaralanmaları engelledi’’ dedi.

SAKALLIYMIŞ

Saldırıya tanık olan Ahmet Haşim (30) adlı bir Iraklı ise ‘‘Caddenin karşısındaki bir binadaydım. Koşup baktığımda, Büyükelçiliğin önünde bir aracın patlamış olduğunu gördüm. Bir kişi öldü. Ambulansa taşınmasına yardım ettiğim için biliyorum’’ diye anlattı. Başka bir görgü tanığı ise oradan geçmekte olan başka bir sürücünün de öldüğünü iddia etti. Saldırı sonrası ABD'liler, Büyükelçilik binasının etrafını dikenli telle sardılar, ambulanslar yaralıları hastaneye taşırken, gazetecileri bölgeden uzak tutmaya çalıştılar. Bir grup Iraklı ise saldırı lehinde gösteri yaptı. Görgü tanıkları saldırganın sakallı olduğunu söylerken, Iraklı olup olmadığı konusunda emin olmadıklarını belirttiler.

Ağırlığımızın faturası

Bağdat Büyükelçisi Osman Paksüt, saldırının hemen ardından İHA'ya yaptığı açıklamada, ‘‘Türkiye'nin bölgedeki ağırlığının bir faturası olacağını tahmin ediyorduk’’ yorumunu yaptı. Büyükelçi Paksüt, terör saldırısının sorumluları hakkında tahminde bulunurken, ‘‘Bir veya birkaç örgütün işi olabilir. Ama kesin olan Irak'ın ayağa kalkmasını istemeyen güçlerin eylemidir’’ dedi. Paksüt'ün verdiği bilgiye göre, patlamadan hemen sonra Büyükelçiliğe gelen Amerikalı yetkililer yardım önerisinde bulundu. Çevrede ABD'li askerler güvenlik tertibatı aldı.

20 metre kala patladı

Elçiliğimize 20 metre kala patlayan Wolskvagen marka araçtan geriye bu enkaz kaldı. Otonun patladığı yerde büyük bir çukur oluştu. Elçiliğimizin duvarında hasar meydana geldi. Binanın camları kırıldı. Gönderdeki bayrağımız ise dalgalanmaya devam etti.

Dışişleri: Kararlıyız

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısını şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ‘‘Bağdat Büyükelçiliğimize yöneltilen bu terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olayda yaralanan Iraklı güvenlik görevlilerine ve Büyükelçiliğimiz görevlisine acil şifa diliyoruz’’ denildi. Açıklamada şöyle denildi: ‘‘Bütün bu eylemler, Irak'taki güvenlik sorununun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla uluslararası toplumun tüm üyelerinin bir an önce uyumlu bir birliktelik sergileyerek güvenlik sorununun aşılmasına katkıda bulunmalarının gereği tekrar teyit olunmuştur. Güvenlik sorunu aşılmadıkça diğer alanlarda ilerleme sağlanmasının güçlükleri açıktır.’’ Açıklamada, Türkiye'nin başından beri Irak'ın fedakarlık ve sorumluluk üstlenmeye hazır bir komşusu olarak, iyi niyetle ve tam bir şeffaflık içerisinde bu ülkeye yardımcı olmak için elinden gelen tüm çabayı gösterdiği ve bu çabalarını kararlılıkla sürdüreceği vurgulandı.

ABD Elçiliği: Saldırıyı kınıyoruz

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Bağdat'taki Türk Büyükelçiliği önünde meydana gelen saldırıyı kınadı. Büyükelçilik Sözcüsü, Türk Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen saldırıyı kınarken, ‘‘Bu ve tüm diğer şiddet ve terör eylemlerini kınıyoruz’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle