Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gelibolu’da rock konseri olur mu

  Hürriyet Haber
  18.02.2005 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Savaşları’nda ‘Anzak’ kuvvetlerini oluşturan Yeni Zelanda ve Avustralya, Gelibolu’da bu yıl yapılacak 90. anma törenlerinde rock şarkıcısı John Farnham’ın konser vermesi planları üzerinde anlaşmazlığa düştü. Avustralya Başbakanı Howard, törenlerde John Farnham’ın bir konser vermesini istedi. Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark ise kutsal mekanlarda rock konseri olmaz diye karşı çıktı.

  ÇANAKKALE Savaşları’nın bu yılki 90. anma törenlere katılacak olan Avustralya Başbakanı John Howard, 55 yaşındaki soft rock sanatçısı John Farnham’ın törenlerde konser vermesini istedi. Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark ise, Anzaklar için kutsal sayılan savaş alanında rock konseri fikrine karşı çıktı. Helen Clark, ‘Kanlı bir savaşa sahne olmuş böyle bir yerde, gürültülü eğlence düzenlemek tamamıyle uygunsuz bir şeydir’ diye tepki gösterdi. Clark, Farnham’ın 1970’lerdeki hit parçası ‘Sadie the Cleaning Lady’nin (Temizlikçi Kadın Sadie) törenlerin ciddiyetine hiç uygun düşmeyeceğini söyledi. Clark, Yeni Zelanda’da bir radyo istasyonuna yaptığı açıklamada, ‘Büyükdedem Gelibolu’da öldü. Avustralya ve Yeni Zelanda’da da yakınlarını bu savaşta kaybetmiş binlerce insan var’ dedi.

  Avustralyalı gaziler örgütü ise konserin gerçekleşmesini istedi ve John Farnham’ı savunarak şarkıcının savaş alanında uygun olmayan parçalarını seslendirmeyeceğini belirtti. Avustralya Demokrat Partisi lideri Lyn Allison da, ‘Farnham’a dil uzatmaya utanın. O büyük bir sestir ve ne söylerse söylesin müthiş etkili olacaktır’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı