GeriDünya Geçici hükümetten çokuluslu güce izin çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geçici hükümetten çokuluslu güce izin çıktı

Afganistan’da Taliban sonrası oluşturulan geçici hükümetin, BM Güvenlik Konseyi’ne, açıkça askeri güç kullanma yetkisi olmaması da dahil olmak üzere bazı koşullarla ülkede çokuluslu gücün konuşlandırılmasına izin verdiğini ilettiği bildirildi. Bir İngiliz subay komutasındaki gücün, 3000-6000 askerden oluşacağı ifade ediliyor.

Afganistan hükümetinin Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, BM Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektupta, Afgan hükümetinin gönderilecek çokuluslu gücün hangi milletlerin askerlerinden oluşacağı ve askeri birimlerin büyüklüğü, yeri, rolü ve konuşlandırma süresi konularında anlaşmaya varmasının zorunlu olduğunu da vurguladı.

Abdullah, mektubunda şunları kaydetti:

‘‘Afganistan hükümeti, BM tarafından, Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanması yönünde gösterilen gayretlere takdirlerini ifade ederken, çokuluslu gücün, askeri güç kullanma konusunda açık bir yetkisi olmamasını öngören BM Şartı’nın 6. bölümü temelinde konuşlanması konusunda anlaşmaya vardığını belirtir.’’

Bu bölümle tezat oluşturan BM Şartı’nın 7. bölümü ise çokuluslu güce barışa yönelik tehditler, ihtilaflar ve saldırganca eylemlerle mücadele edebilmek amacıyla güç kullanma izni veriyor. Çokuluslu güce asker vermeyi planlayan İngiltere ve Fransa’nın, Güvenlik Konseyi’ndeki görüşmelerde 7. bölümün geçerli olması yönünde ısrar etmişlerdi.

Diplomatik kaynaklar, çokuluslu gücün, 7. bölümün geçerli olması halinde, kendini tehdit altında hissettiği durumlarda saldırı amaçlı harekatlar düzenleyebilecek yetkiye sahip olacağını kaydettiler. BM Güvenlik Konseyi’nin, oluşturulacak güce ilişkin görüşmelerini halen devam ettirdiğini kaydeden diplomatik kaynaklar, bu gücün konuşlandırılması yetkisi konusundaki kararın gelecek haftadan önce kabul edilmesinin beklenmediğini ifade ettiler.

Konsey’in, İngiltere’nin oluşturulacak çokuluslu gücü yöneteceğini ilan etmesini beklediğini belirten diplomatik kaynaklar, İngiltere’nin bu konudaki kararını dün açıklamasının beklendiğini, ancak bunu ertelediğini belirttiler. 

İngiltere’nin kararını, hafta sonu başkent Kabil’e keşif gezisine çıkan İngiliz askeri heyetinin dönmesinin ardından 17 Aralık Pazartesi günü açıklamasının beklendiği kaydedildi.

3000-6000 ASKER

Afganistan’da barışı koruyacak bir uluslararası istikrar gücünün bileşimi konusunda, çeşitli ülkelerden askeri yetkililerin dün Londra’da yaptıkları toplantının ardından, İngiliz subay komutasındaki gücün, 3000-6000 askerden oluşacağı iddia edildi.

The Guardian gazetesi, 1000’e yakın İngiliz askerinin önümüzdeki haftadan itibaren Kabil yakınlarındaki Bagram hava üssüne uçaklarla sevk edileceğini öne sürdü.

Gazete, İngiliz askerlerine, daha sonra, sayıları 3000 ile 6000 arasında Fransız, Alman, İtalyan, Türk ve Ürdünlü askerin katılacağını savundu.

The Guardian, barış gücünün görevleri ve diğer ayrıntıları ile kesin asker sayısının, gücün komutasını üstlenmesi beklenen Tümgeneral John McColl’ün, önümüzdeki günlerde Afganistan’da kurulacak yeni hükümetle yapacağı görüşmelerin ardından karar verileceğini yazdı.

İngiliz Tuğgeneral Tony Piggott’un başkanlığında dün Londra’da yapılan toplantıya, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, İngiltere, Türkiye ve Ürdün’den yetkililer katılmıştı. 

ABD KABİL’DE TEMSİLCİLİK AÇIYOR

ABD, 12 yıl aradan sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’de diplomatik temsilcilik açıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, temsilciliğin yarın yapılacak açılış törenine, Büyükelçi James Dobbins ve az sayıda Dışişleri Bakanlığı yetkilisi katılacak.

Afganistan ile ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin eski rayına oturtulması amacıyla hizmet verecek temsilcilik ilk etapta irtibat bürosu olarak kullanılacak ve daha sonra büyükelçilik düzeyine getirilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle