Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Geceleri uyurken kanımızı emiyorlar"

  Hürriyet Haber
  05.12.2017 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu Afrika ülkesi Malavi'de vampir cinayetleri işlenmeye devam ediliyor. Ülkede bazı kişilerin büyü yapmak amacıyla halkın evine girdiği ve kanlarını içtikleri öne sürüldü. Bu yıl içerisinde en az 7 kişinin vampir cinayetlerine kurban edildiği ifade ediliyor.

  Eğitim seviyesinin çok düşük olduğu Malavi'de vampir cinayetleri yaşandığı öne sürüldü. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, bu yıl başından bugüne kadar en az 7 kişi vampir cinayetleri sonucu hayatını kaybetti.

  Artan endişe nedeniyle bu yılın başlarında BM çalışanları ve ABD Barış Gücü gönüllüleri bölgeden çekildi. Ölümlerin en çok yaşandığı Thyolo bölgesinde yaşayan 40 yaşındaki Jamiya Bauleni, 'Bir kişi gece yarısı evime girerek kanlarını içtiğini' öne sürdü. Yaşananların 'söylenti veya dedikodudan' ibaret olmadığını belirten Bauleni, bölgedeki halkta panik yaşandığını ifade etti.

  Geceleri uyurken kanımızı emiyorlar

  Ülkede vampir cinayetleri ilk kez yaşanmıyor. Daha önce de Malavi Devlet Başkanı Peter Mutharika da ülkenin güneyindeki bölgeleri ziyaret ederek cinayetleri araştırma sözü vermişti. 2002 yılında da Malawi'deki bazı köylerde vampir saldırısı haberleri çıkmıştı. Bazı köylüler, kollarından kan çekmek için saplanan iğnelerin izlerini gazetecilere göstermişti.

  Hükümet yetkilileri, Malavi'nin güneydoğusundaki Mulanje bölgesinde herhangi bir vampir olmadığını duyurmuş, söylentileri muhalefetin iktidarı yıpratmak için yaydığını öne sürmüştü. Gazetecilere açıklama yapan İçişleri Bakanı Nicolas Dausi, "Bu söylentilerin arkasında kimin olduğunu ortaya çıkaracağız. Kan emici olduğu öne sürülen kişilere karşı yapılan barbarca saldırıları lanetliyoruz" demişti.

  Öte yandan 'vampir cinayetleri' halk arasında da ciddi paniğe yol açtı. Yerel halk, son bir ayda en az 5 kişiye vampir olduğu ve büyü yapmak için insan kanı içtiği şüphesiyle güruh halinde saldırarak linç etti. Vampir avına çıkan linç güruhu tüm ülkede dehşet saçıyor. Yolları kapatan güruh, özellikle albinizm hastalarına saldırıyor.

  Etiketler: vampir , cinayet , haber , son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı