GeriDünya Gece NATO bombardımanı gündüz Sırpların katliamı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gece NATO bombardımanı gündüz Sırpların katliamı

NATO'nun amansız hava saldırıları, Sırpların Kosova'da zulümlerini sürdürmesini engelleyemiyor. Karanlık bastırınca Sırbistan, Kosova ve Karadağ'daki hedefleri bombalamaya başlayan müttefik savaş uçakları, günün ağarmasıyla üslerine geri dönüyor. İşte o andan sonra inlerinden çıkan Sırp katiller, Kosova'da yakıyor, yıkıyor ve öldürüyor.

Kosova, son üç gecedir, müthiş bir gürültüyle patlayan bombalarla sarsılıyor. Kosovalılar, her bomba düşüşünde titriyor, ürküyor. Ancak yine de NATO savaş uçaklarının sadece Sırp askeri hedeflerine bomba yağdırdığını biliyorlar ve hiç sabah olsun istemiyorlar. Çünkü sabahın ilk ışıkları, Sırp canilerin deliklerinden çıkmak üzere olduklarını haber veriyor. Gece, müttefik bombardımanıyla sarsılan Kosovalılar, artık ölümle burun buruna gelmek üzereler. Birazdan cellat Sırpların ayak sesleri ve patlayan silahlar, kulaklarında çınlamaya başlayacak.

SALDIRILAR ARTTI

Bir yıldır Kosova'da katliam yapan Sırp güçler, NATO harekátıyla birlikte saldırılarını artırdılar. NATO hava operasyonlarının, Kosova halkını korumaktan uzak olması ve Kosova Kurtuluş Ordusu UCK'nın da zaten yetersiz kalması nedeniyle, halk tam anlamıyla kendi kaderiyle baş başa kalmış durumda. Son üç gündür, Sırp güçlerin Orahovaç, Suva Reka ve Podujeva kasabalarında Arnavut kökenli sivilleri toplayı, akıl almaz yöntemlerle öldürdükleri haber veriliyor. Başkent Priştine'de de durum farklı değil. NATO saldırılarının başlamasıyla birlikte, tutuklanarak evlerinden alınan sivillerin cesetleri sokaklarda, izbeliklerde bulunuyor.

NATO operasyonun başladığı gece, Sırp polisi tarafından evlerinden alınan avukat Bayram Kelmendi ve iki oğlunun cesetleri, Priştine'nin batısındaki bir yolda bulundu. Sırplar, bununla da yetinmiyor. Arnavutlara ait iş yerleri, dükkanlar ve evler ateşe veriliyor, yıkılıyor. Ama bu işi yapmadan önce, yağmalamayı da unutmuyorlar.

BİR EVDE 70 CESET

UCK, Sırp paramiliter çetelerin Dcakoviça kentinde önceki gece yüzlerce Arnavut'u katlettiğini açıkladı. UCK güçleri, yalnızca iki evde 70 ceset bulduklarını, ancak bütün kentte yüzlerce kişinin katledildiğini söylediler. UCK kaynakları, görgü tanıklarının, kentte gece saatlerinde Sırp paramiliter çetelerin katliam yaptıklarını gördüklerini aktardıklarını ifade ettiler. Priştine sakinleri de, bütün gece silah sesleri duyduklarını, ancak ne olduğunu öğrenmek için dışarı çıkmaya cesaret edemediklerini söylüyorlar..
Yorumları Göster
Yorumları Gizle