Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gazze'yi boğacaklar

  Hürriyet Haber
  31.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır, Hamas’ın iktidarda olduğu Gazze Şeridi’ni boğmak için düğmeye bastı. Sınıra inşa edilen duvara bir de boru hattı ilave edilecek. Akdeniz’den çekilen su, sınırdaki tünellere basılacak.

  HAMAS’ın Gazze Şeridi’nde iktidara el koyduğu 2007 yılı ortalarından bu yana ağırlaştırılan İsrail ablukasına rağmen, son iki yıldır Mısır sınırındaki tüneller aracılığıyla ihtiyaçlarını karşılayabilen Gazzelilere son darbe...

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun önceki gün Kahire’de yaptığı görüşmede Gazze Şeridi’ne yönelik çift taraflı ablukanın güçlendirilmesi kararlaştırıldı. Mısır, Refah sınırındaki 14 km’lik Filadelfi yolu boyunca 17 Aralık’ta inşa etmeye başladığı, metal levhalardan oluşan “Demir Perde” adlı duvara bir de su boru hattı ekleyecek.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, projeyi Arap müteahhitler, bazı “yabancı” mühendisler eşliğinde yürütüyor. Ağır iş makineleri sürekli çalışıyor ve kumlu zemine boru döşemeyi sürdürüyor. Gazzeliler, “Mısır bunu neden yapıyor? Artık Gazze’de yaşanmaz. Bunun faturası Hamas’a çıkar” diyor.

  Yeni “Demir Perde”

  Kaçakçılık amacıyla kullanılan yeni tünellerin inşa edilmesini engelleyecek kadar derine gömülen levhaların her biri 18 metre uzunluğunda, 50 cm kalınlığında ve bombaya dayanıklı. 5 km’lik bölümü tamamlandı.

  Halihazırda 80 metre gibi ciddi derinliklere inen 1000 kadar tüneli ise, yapımı yeni başlayan dev boru hattı yıkacak. Duvar boyunca yer altından uzanacak hat, Akdeniz sularını tünellere pompalayacak. Her 30-40 metrede bir, uzunluğu 35 metreyi bulan delikli borular yerleştiriliyor.

  Gazze-Sina sınırına bir de elektronik çit inşa edilecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı