Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gazze'deki ateşkesin süresi doldu ve saldırılar başladı

  AA
  08.08.2014 - 08:42 | Son Güncelleme:

  Gazze'de ilan edilen 72 saatlik ateşkesin süresi bu sabah itibariyle doldu. Ateşkesin uzatılması yönünde anlaşma sağlanamazken taraflar yeniden saldırıya geçti. Gazze tarafından ilk gelen kayıp haberi, yine bir çocuğun ölümü oldu.

  SALDIRILARIN YENİDEN BAŞLADIĞI GAZZE'DEN KARELER

  İsrail, geçici ateşkesin sona ermesinin ardından askeri helikopterler ve savaş uçakları ile Gazze'nin çeşitli bölgelerine yeniden saldırı düzenlemeye başladı.

  YİNE BİR ÇOCUK ÖLDÜ
  Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, ateşkesin ardından İsrail'in Gazze'de bir camiye düzenlediği hava saldırısında İbrahim ed-Devavse isimli 1 çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti. "Ateşkesin ardından başlayan saldırılarda ilk şehit İbrahim oldu" diyen Kudra, Gazze'deki hastanelere aralarında çocukların da bulunduğu 11 kişinin getirildiğini söyledi.

  'VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
  İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise Gazze Şeridi'nin bazı hedeflerin vurulduğu belirtilerek, "Ordu, alarm halinde ve İsrail halkını korumaya devam etmeye kararlı. Hamas'ı vurmaya devam edeceğiz" denildi. Açıklamada ayrıca, İsrail ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner'ın şu ifadelerine yer verildi:

  "Hamas tarafından İsrail'e yeniden başlatılan füze saldırıları kabul edilemez, tolere edilemez ve öngörüsüzdür. Hamas'ın ateşkesi bitirme yönündeki yanlış kararı İsrail ordusu tarafından karşılık bulacaktır. İsrail devletinin güvenliğini yeniden tesis etmek için Hamas'ı vurmaya devam edeceğiz."

  'GAZZE'DEN 18 FÜZE ATILDI'
  Peter Lerner, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise "Ateşkesin sona ermesinden şu ana kadar, İsrail'e Gazze'den 18 füze atıldı. Atılan füzelerden 14'ü insansız bölgeye düşerken, 2 tanesi Gazze sınırı yakınlarındaki Aşkelon şehri üzerinde 'Demir Kubbe' savunma sistemi tarafından havada imha edildi" ifadelerini kullandı.

  Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Kahire'deki müzakerelerde İsrail ile anlaşma sağlanamaması nedeniyle Filistinli grupların ateşkesin uzatılmasını kabul etmediğini, taraflar arasındaki görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

  Öte yandan Hamas hareketi, İsrail ordusunun sabah saatlerinde Filistinli gruplar ile varılan ateşkes anlaşmasının ihlal ettiği yönündeki suçlamasını yalanladı. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, bunun İsrail tarafından saldırıya zemin oluşturmak amacıyla dile getirildiğini" söyledi. İsrail ordusu, Filistinli gruplar ile varılan ateşkes anlaşmasının ihlal edildiğini öne sürmüştü. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Gazze'den atılan iki roket, ülkenin güneyindeki Eşkol bölgesine düştü. Olayda ölen ve yaralanan olmadı" ifadesine yer verilmişti.

  KUDÜS SERİYYELERİ: ÜÇ FÜZE FIRLATTIK
  Filistin İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nin İsrail'in Aşkelon kentini üç Grad füzesiyle vurduğu bildirildi. Kudüs Seriyyeleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Filistinli direniş hareketleri ile İsrail arasındaki geçici ateşkesin TSİ saat 08.00'de sona ermesinin ardından İsrail'in Aşkelon kentine üç Grad füzesi atıldığı belirtildi. Kudüs Seriyyeleri Gazze'ye uyguladığı ambargoyu kaldırmaması durumunda İsrail kentlerini vurmaya devam edeceklerini ifade etti.

  Bu arada İsrail medyasında da Aşkelon ve Eşkol bölgelerinde sirenlerin çaldığına dair haberler yer aldı.

  DÜN ANLAŞMA SAĞLANAMAMIŞTI
  İsrail, dün Mısır'ın arabuluculuğunda üç gün önce başlayan ve bu sabah Türkiye saatiyle 08.00'de sona eren ateşkesin koşulsuz olarak 72 saat daha uzatılmasını kabul etmişti. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ise "İsrail, Filistin direniş örgütlerinin şartlarını kabul etmez ve Gazze ablukasını kaldırmazsa ateşkes için belirlenen 72 saatlik sürenin dolmasıyla çatışmalar tekrar başlayacak" demişti.

  İsrail'in 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında başlattığı saldırılarda 432'si çocuk, 243'ü kadın bin 886 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 979'u çocuk, bin 903'ü kadın, 9 bin 806 kişi yaralandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı