GeriDünya Gazze'de özlenen sessizlik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze'de özlenen sessizlik

Gazze'de özlenen sessizlik
refid:26952015 ilişkili resim dosyası

Gazze'de Filistinli gruplar ve İsrail arasındaki 72 saatlik ateşkesin başlamasından itibaren geçen bir günlük sürede, herhangi bir ihlal yaşanmadığı belirtildi.

İsrail ordusunundan yapılan açıklamada, Gazze'de Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki dün başlatılan geçici ateşkesin ardından geçen 24 saatte, Gazze tarafından İsrail'e herhangi bir roket atılmadığı, İsrail'in de ateşkesi ihlal etmediği kaydedildi.

Öte yandan, özel kuvvetlerden oluşan ordu birliklerinin, "gerek görülmesi halinde tekrar girmesi için" Gazze Şeridi'nin sınırında konuşlandığını bilgisini aktaran İsrail Radyosu, "Gazze'deki saldırıda ölen bin 868 kişinin yarısının, 'güvenliği tehdit eden kişiler' olduğunu" iddia etti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da İsrailliler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti. Bir ay devam eden saldırılarının ardından Filistinli gruplarla İsrail arasında dün 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle