GeriDünya Gazze’de gergin cuma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze’de gergin cuma

Gazze’de gergin cuma

İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs’teki Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etmek isteyen Gazze’deki Filistinlilerin, cuma namazının ardından İsrail sınırında düzenlediği gösteriler sırasında çatışma çıktı.

İsrail askerlerinin, taş atan Filistinli gençleri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, plastik ve gerçek mermi kullandığı olaylarda 15 yaşındaki bir çocuğun da olduğu altı Filistinli yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Hamas Siyasi Birim Başkan Yardımcısı İsmail Heniye son gelişmeleri, “gerçek bir intifada” (başkaldırı) olarak nitelendirdi.

İSRAİL 9 GÜNDE 14 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜ

Ekim ayı başından bu yana Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi'nde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında meydana gelen olaylarda 14 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail askerleri ile çatışmaların başladığı 1 Ekim'den bu yana 6'sı bugün Gazze'nin doğusunda ve Han Yunus'ta olmak üzere toplam 14 Filistinli öldü" bilgisi paylaşıldı. Ekim başından itibaren şu saate kadar yaklaşık bin kişinin gerçek veya plastik mermilerle yaralandığına işaret edilen açıklamada, yaralılardan pek çoğunun durumunun ağır olduğu yüzlerce kişinin ise atılan gaz yahut göz yaşartıcı gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında Batı Şeria, Gazze'nin doğusu ve Han Yunus'ta İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan olaylarda yerel saatle 20.30'a kadar 7 kişinin öldüğü, en az 200 kişinin gerçek veya plastik mermilerle, 7 kişinin de darbedilmek suretiyle yaralandığı kaydedildi.


Açıklamada ayrıca bu sayının sadece devlet veya özel hastanelerde kaydı bulunan Filistinlileri içerdiği, atılan gazlardan etkilenen yüzlerce kişiye ve çok sayıda hafif yaralıya olay yerinde müdahale edildiği aktarıldı.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınların ardından Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Kudüs bir süredir geniş çaplı gösterilere ve olaylara sahne oluyor.