GeriDünya Gazze ve KKTC arasında ticaret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze ve KKTC arasında ticaret

Gazze ve KKTC arasında ticaret
refid:29837504-spot ilişkili resim dosyası

İsrail ile Hamas arasında ateşkes görüşmelerine dair iddialar Başbakan Davutoğlu’nun danışmanı Yasin Aktay’ın Gazze’deki bir gazeteye yaptığı açıklamayla doğrulandı. İsrailli Haaretz, anlaşma kapsamında Gazze ile KKTC arasında Türkiye’nin kontrolünde deniz ticareti yapılmasının görüşüldüğünü yazdı.

Londra merkezli Suudi gazetesi El Hayat’ın geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği İsrail ile Filistinli Hamas arasında Gazze’ye ablukanın kaldırılması karşılığında 7 ila 10 yıllık bir ateşkes ilan edilmesi için yapılan görüşmelere Türkiye’nin de müdahil olduğu ve müzakerelerde Gazze ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında deniz ticaretine izin verilmesinin ele alındığı ortaya çıktı. İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Gazze’de yayınlanan ve Hamas’a yakınlığıyla bilinen haftalık gazete El Risale’ye konuştu. Buna göre Hamas ile İsrail arasında kapsayıcı bir anlaşma beklediklerini söyleyen Aktay, “Bu anlaşma, abluka, sınır geçişlerinin açılması ve İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes meselelerini çözecek” dedi. Haberlere göre anlaşma kapsamında Gazze’ye ablukanın kalkması, KKTC ile Gazze arasında deniz ticaretine izin verilmesi ve Gazze’ye Suudi Arabistan ve Katar’ın muhtemel finansmanıyla bir liman inşa edilmesi planlanıyor.

GÜVENLİ ROTA

Haaretz’e konuşan Türk kaynaklar, geçtiğimiz çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hamas lideri Halid Meşal arasında Ankara’da yapılan özel görüşmede Gazze Şeridi’ne yapılması düşünülen limanın ve Gazze ile KKTC arasında güvenli bir ticaret rotası oluşturulmasının ele alındığını söyledi. Haaretz, Türk kaynaklarına dayanarak KKTC ile Gazze arasındaki denizden geçiş hattının Türkiye’nin kontrolünde olacağını ve gemilerde yapılacak güvenlik aramalarından da yine Türkiye’nin sorumlu olacağını yazdı. İsrail gazetesi, Gazze’den KKTC’ye giden malların daha sonra Türkiye üzerinden dış dünyaya gönderileceğini ifade etti. Haaretz, Başbakan Davutoğlu’nun danışmanı Aktay’ın açıklamasını da ateşkes görüşmelerinde ciddi mesafe alındığının göstergesi olarak yorumladı. Ayrıca Gazze’deki bir diğer silahlı grup İslami Cihad da ateşkese dahil olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle