GeriDünya Gazze sınırında gerginlik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze sınırında gerginlik

Gazze sınırında gerginlik

İsrail ile Filistin arasındaki gerilim bitmiyor. İsrail’in Gazze Şeridi’nde 7 Temmuz’da başlattığı Koruyucu Hat Operasyonu 50 gün sürmüş, çoğu sivil 2142 Filistinli yaşamını yitirmişti.

Operasyon, 26 Ağustos’ta ateşkesle bitirilmişti. İsrail savaş uçakları bu ateşkesin ardından ilk kez Gazze’ye 20 Aralık’ta hava saldırısı düzenlemişti. Dün ise İsrail yine Gazze’nin kuzeyinde bulunan Han Yunus’ta bir bölgeyi bombaladı. Hava saldırısı ve tank ateşi, Han Yunus bölgesindeki El-Garara beldesinden sınırda duvar bakımı tamiratı yapan işçileri koruyan İsrail askerlerinin hedef alındığı keskinci nişancıların saldırısının ardından geldi.

İSRAİL ASKERİ AĞIR YARALI

Filistinli keskin nişancıların ateş açması sonucu İsrailli bir asker ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan İsrailli askerin tedavisi devam ediyor. Keskin nişancı ateşine karşılık veren İsrail’in saldırısında ise Gazze yönetimini elinde bulunduran Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayı üyesi Teysir es-Sumeyri öldü. Teysir es-Sumeyri’nin Gazze’deki bir keşif birliğinin başında olduğu belirtildi. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adrae, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yaptığı açıklamada, Gazze sınırındaki duvarın bakımını yapan askeri birliğin, keskin nişancılar tarafından hedef alındığını, bu yüzde tank ateşi ve hava saldırısıyla bazı noktaları hedef aldıklarını söyledi.

HAMAS’TAN İSRAİL’E UYARI

Hamas’tan yapılan açıklamada ise “İsrail ateşle oynuyor, yaşananlarının tüm sorumluluğuna katlanacak. Filistin halkı kendilerini savunma hakkına sahip” denildi. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “Han Yunus’da yaşanan olaylardan ve Gazze’deki gerilimden İsrail sorumludur” dedi.

‘Barış olmazsa İsrail yalnız kalacak’

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Filistinlilerle siyasi çözüme yanaşmadığı müddetçe ülkenin “diplomatik tsunami” ile karşılacağını, Avrupa Birliği ile ilişkilerin kötüye gideceğini söyledi. Tel Aviv Üniversitesi’nde önceki gün iş adamlarıyla kapalı bir toplantı gerçekleştiren Lieberman, Başbakan Netanyahu’nun Filistin ile ilişkilerde izlediği siyasetin başarısız olduğunu belirterek “Filistinlilerle siyasi çözüm yoluna gidilmedikçe AB ve İsrail ilişkileri giderek kötüleşecek. Filistin tarafıyla yaşanan siyasi tıkanıklığın devam etmesi, AB’nin İsrail’e ekonomik yaptırım uygulaması sonucuna götürebilir. İsrail’in barış anlaşmasına ihtiyaç var” dedi. Lieberman, Ukrayna krizi nedeniyle AB’nin yaptırım uyguladığı Rusya’yı örnek gösterdi. Öte yandan dün İsrail hükümeti, Doğu Kudüs’te 380 yeni yerleşim biriminin daha inşasına onay verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle