Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gazze Şeridi'ne uluslararası güç konuşlandırılma tartışmaları

  KUDÜS (A.A) - Nursel Gürdilek
  02.07.2007 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Yaser Abdrabbo, Gazze Şeridi'ne uluslararası güç konuşlandırılması konusundaki tartışmalara ilişkin, "bu gücün, herkese güven vermesi için Türkiye, Endonezya ve Katar gibi ülkelerden oluşturulmasını istediklerini" söyledi

   Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Yaser Abdrabbo, Gazze Şeridi'ne uluslararası güç konuşlandırılması konusundaki tartışmalara ilişkin, "bu gücün, herkese güven vermesi için Türkiye, Endonezya ve Katar gibi ülkelerden oluşturulmasını istediklerini" söyledi.

  Abdrabbo, El Cezire televizyonunda yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne uluslararası güç konuşlandırılması konusunun, geçen haftaki Şarm El Şeyh zirvesi sırasında tartışıldığını ve BM ile uluslararası düzeyde gözden geçirildiğini belirtti.

  Filistin Devlet başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistin topraklarına uluslararası güç konuşlandırılmasıyla ilgili sözlerinin yanlış yorumlandığını ifade eden Abdrabbo, "Çağrıda bu kuvvetlerin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını önlemek üzere kuzey sınırına konuşlandırılması isteniyordu" dedi.

  Abdrabbo, bu güçlerin, Hizbullah'ın da onayladığı gibi, güney Lübnan'a konuşlandırılan güçlerle aynı amaç doğrultusunda hizmet vereceğini ifade etti.

  Uluslararası güç konuşlandırılması talebinin, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah'ı da kapsadığını söyleyen Abdrabbo, Refah'ın önemine değindi ve Refah'ın Gazze Şeridi için tek geçiş kapısı olduğuna dikkat çekti.

  "Hacıların, öğrencilerin ve çok sayıda kişinin giriş-çıkışı Refah'a bağlı" diyen Rabbo, Gazze Şeridi'ndeki askeri darbeden ve Avrupalı gözlemcilerin ayrılmasından sonra Refah'ın İsrail tarafından sadece tek gün açıldığını ve hep kapalı kaldığını hatırlattı.

  Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'ne çok uluslu güç konuşlandırılmasına karşı olduklarını açıklamıştı. Örgütten yapılan yazılı açıklamada, "Bu gücü bir işgal gücü olarak değerlendireceğiz ve silahla karşı koyacağız. Uluslararası toplumu ve Arapları, Filistin'in birliğine zarar verecek bu talebi reddetmeye çağırıyoruz" denilmişti.

  Fransa'da önceki gün Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen Abbas, Sarkozy'ye Gazze Şeridi'ne uluslararası güç konuşlandırılması teklifinde bulunmuştu.

  Lübnan'daki Hamas Temsilcisi Usame Hamdan, Abbas'ın uluslararası güç konuşlandırılması çağrısının ardından sert bir açıklama yapmış ve bu çağrıyı "siyasi bir skandal" olarak nitelemişti.

  Uluslararası gücün, Filistin direnişini silahsızlandırma ve yok etme niyetiyle konuşlandırılacağını öğrendiklerini savunan Hamdan, "Abbas neden Gazze Şeridi'ne uluslararası güç çağrısı yapıyor da İsrail işgali altında her gün çok sayıda kişinin öldüğü Batı Şeria'ya yapmıyor. Orada hala işgal olduğunu unuttu mu?" diye sormuştu.

  Yaser Abdrabbo, Hamdan'ın açıklamalarına ilişkin, Filistin Yönetimi'nin Hamas'ın Abbas'a yönelttiği saldırı ve eleştirileri tümüyle değersiz ve anlamsız olarak değerlendirdiğini belirterek, Hamdan'ı iddialarını ispatlamaya çağırdı.
  Abbas'ın, Sarkozy ile görüşmesi sırasında dile getirdiği uluslararası güç konuşlandırılması talebi, Gazze Şeridi'ndeki İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nce de tepkiyle karşılandı.

  İslami Cihad liderlerinden Halid El Bateş, "hangi bahaneyle olursa olsun, Abbas'ın uluslararası güç çağrısını kabul etmediklerini" belirtti. "Gazze'de uluslararası gücün, iç çatışmalar yangınına benzin dökmek anlamına geleceğini" söyleyen Bateş, uluslararası gücün İsrail'e koruma anlamına geleceğini de savundu.

  Filistin Halk Kurtuluş Cephesi politbüro üyesi Dr. Mahir El Tahir de uluslararası gücün, Gazze'yi dış müdahalelere açacağını öne sürdü. El Tahir, halihazırda önceliğin kapsamlı ulusal diyalog sağlanmasına verilmesi gerektiğini de ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı