GeriDünya Gazze gemileri yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze gemileri yolda

Gazze gemileri yolda
refid:14810197 ilişkili resim dosyası

İHH Yardım Vakfı’nın Gazze’ye insani yardım taşıyan gemileri dün İstanbul’dan yola çıktı. İsrail’in bir hafta sonra bölgeye varacak gemilere izin vermesi beklenmiyor. Doğu Akdeniz’de tansiyon yükselebilir.

İNSANİ Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından Filistin’e gönderilecek olan yardım gemileri yola çıktı. 2’si yük bir tanesi yolcu taşıyan gemiler Avrupa’dan gelecek gemilerle uluslararası sularda buluşacak.
Sarayburnu’nda demirleyen ve üzerinde Türkiye ile Filistin bayraklarının bulunduğu yolcuları götürecek olan “Mavi Marmara” gemisini uğurlamak için yaklaşık 3 bin kişi limana geldi. Yola çıkacak olan yardım gemileriyle birlikte Filistin’e tıbbi malzeme, çimento, demir, çocuk bahçeleri gibi insani yardım malzemesi götürülecek.

Çakı bile yok

Uğurlanan yolcu gemisiyle birlikte Filistin’e giden İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Gazze’de Filistinlilerin sessiz soykırıma uğradığını öne sürerek, “Bu gemilerde bir tane çakı bile olmayacak. Tamamen insani yardım malzemelerinden oluşacak. İsrail, bu gemiyi vurmaya kalkarlarsa insanlığı vuracaklardır. İsrail artık istese de istemese de ambargo delinecektir. İnsanlık vicdanı artık bu ambargoyu kaldıramıyor” dedi.

Daha sonra halatları çözülen gemi hareket etmeye başlayınca uğurlamaya gelen kalabalık hep bir ağızdan tekbir ve salavat getirdi. Havai fişek ve havaya atılan uçan balonların ardından gemi limandan hareket etti. İsrail, Hamas’ın kontrol ettiği 1.5 milyon nüfuslu Gazze’yi ablukada tutuyor. Hamas, İsrail’in varlığını kabul etmiyor.

İsraillilerden karşı protesto

Türkiye’den İHH İnsani Yardım Vakfı’nın organizasyonuyla Gazze’ye yardımların uluslararası filoya katılmak için yola çıktığı saatlerde, bir grup İsrailli de yaklaşık 40 kadar tekne ile Tel Aviv’in kuzeyinde Herzliya limanından yatlarla “protesto” amaçlı denize açıldı. Gazze’ye yardım gemilerini protesto gösterisini organize edenlerden Dr. Guy Behor, Behor, Hamas iktidarı altındaki Gazze’ye yardım filosunun “tahrik amaçlı” olduğunu iddia etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle