Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gazze’de gazeteci olmak

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  03.08.2014 - 00:22 | Son Güncelleme:

  İsrail füzelerinin ve bombardımanların altında Gazze’de görevini yapmaya çalışan gazeteciler bir hayli zor anlar yaşamaya devam ediyor.

  El Cezire’den CNN’e, France 24’ten Sky News’a Gazze’deki gelişmeleri aktaran gazeteciler, canlı yayın anında atılan füzeler ve bombalar nedeniyle sunum sırasında milyonların önünde güç dakikalar yaşıyor.

  Uluslararası haber kanalı France 24’ün muhabiri Gallagher Frenwick’in canlı yayın alanı olarak seçtiği meydanda atılan roketin görüntüleri hem muhabire hem de izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı. Arkasından geçen füzenin şiddetli ses ve yoğun ışığını hissedince kameranın karşısından kaçan gazeteci, bir saniyelik şaşkınlık sonunda yeniden kamera önüne gelerek haber aktarmaya devam etti.

  30 Temmuz günü CNN’e bağlanan John Vause da İsrail’n gönderdiği ilk bomba ile irkiliyor ancak yayınına devam ediyor. Ama hemen ardından gelen ikinci bomba daha yakında patlayınca Vause da kısa bir süre yayını keserek ne olup bittiğini anlamaya çalışıyor.

  Aynı gün canlı yayına bağlanan İsveçli gazeteci Susan Ritzen de yayın esnasında 100 metre yakınına düşen bombanın kulakları sağır eden sesiyle irkiliyor. Fransız haber kanalı İ Tele muhabiri Guillaume Ada yayındayken, hemen yanındaki bir apartman bombalanmaya başlıyor.

  Geçtiğimiz günlerde de El Cezire muhabiri Nicole Johnston, Gazze'den canlı yayına hazırlanırken yakındaki bir bölgeden roket fırlatılmıştı. Duyduğu sesle büyük şaşkınlık yaşayan Johnston kendini yere atmıştı.

  Hamas’a ait yerel televizyon da 29 Temmuz’da İsrail bombardımanının hedefi oldu. Gazze’nin yerel haber ajansı Wataniya Media Agency de hedef alınmış, 30 Temmuz’da Filistinli gazeteci Rami Rayan bu saldırılardan birinde yaşamını yitirmişti.

  Etiketler: muhabir
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı