Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gazeteciye haber sızdıran CIA ajanı tutuklandı

  Hürriyet Haber
  09.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski bir CIA görevlisi, İran hakkındaki gizli bilgileri çalarak New York Times Gazetesi’ne sızdırmak suçuyla Missouri eyaletindeki St. Louis’te tutuklandı.

  ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, 43 yaşındaki eski CIA çalışanı Jeffrey Alexander Sterling, ayrıca ulusal savunma bilgilerini açıklamak ve posta sahtekarlığıyla da suçlanıyor. Sterling’in sızdırdığı iddia edilen bilgiler ilk olarak 2003 yılında yayınlanmış, daha sonra aynı muhabirin yazdığı bir kitapta da bu bilgilere dayanan açıklamalar yer almıştı. Adalet Bakanlığı bilgilerin hangi gazetede yayınlandığını açıklamasa da, detaylar ve tarihler New York Times Gazetesi muhabiri James Risen’ı işaret ediyor. Risen, İran’da olduğu ileri sürülen nükleer silahlarla ilgili CIA araştırmalarının yer aldığı kitabındaki bilgilerin kaynağını açıklaması için mahkemeye çağrılmıştı. “CIA’nın gizli tarihi ve Bush Hükümeti” adlı kitabıyla Pulitzer de kazanan Risen, çağrıyı reddetmişti.
  Irkçı tutuma sızıntı misillemesi
  Adalet Bakanlığı, Sterling’in bu suçları, onun CIA’ya yönelttiği ırkçılık suçlamalarına karşı kurumun arkasını dönmesine tepki olarak işlemiş olabileceğini açıkladı. Aynı zamanda avukat olan Sterling için, ulusal savunma bilgilerini elinde tutmak ve açıklamaktan 10 yıl, e-posta sahtekarlığından 20 yıl, hükümet mülkünü izinsiz nakletmeden 10 yıl, adaleti yanıltmaktan 20 yıl hapis cezası isteniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı