GeriDünya Gazeteciler Filipinler'deki katliamı protesto etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazeteciler Filipinler'deki katliamı protesto etti

Filipinler'de yüzlerce gazeteci ve insan hakları eylemcisi, geçen hafta yapılan katliamda 30 gazetecinin öldürülmesini protesto etti.

Başkent Manila'da Devlet Başkanlığı Sarayının yakınında toplanan eylemciler adına konuşan Ulusal Basın Kulübü Başkanı Benny Antiporda, adalet istediklerini belirterek, tüm dünyanın Filipinler'de olanlarla ilgili olarak tepkisini gösterdiğini söyledi. Antiporda, "Katliamda öldürülen medya çalışanları silahlı değildi" dedi.

Polis hattını aşarak göstericilerin yanına gelen Basın Sekreteri Cerge Remonde, hükümetin adaletin yerine gelmesi için her şeyi yapacağını ifade etti.

Filipinler Ulusal Gazeteciler Sendikası da, son katliamda öldürülenler hariç, 2001'den beri Filipinler'de 59 gazetecinin katledildiğini belirtti.
Sendika, bölgedeki diğer ülkelere göre Filipinler'de basının daha özgür olduğunu, buna rağmen gazetecilerin tehditlere maruz kaldığını, vurulduğunu ya da kaçırıldığını hatırlattı.

Filipinler'de 23 Kasımdaki seçimlere katılmayı planlayan bir adayın seçim konvoyuna saldırı düzenleyen silahlı kişiler, 30'u gazeteci, 57 kişiyi öldürmüştü.

Saldırıyla ilgili olarak, Maguindanao vilayetindeki bir kasabanın Belediye Başkanı Andal Ampatuan Jr. hakkında dava açılmıştı. Andal'in teslim olmasından sonra Adalet Bakanlığı, soruşturma kapsamında Ampatuan ailesinden 8 kişiye yurt dışına çıkış yasağı koymuştu.

Manila hükümetinin, soruşturmanın selameti için Ampatuan ailesinin Maguindanao vilayetindeki görev ve yetkilerine kısıtlama getirmeyi ya da bunları askıya almayı planladığı belirtiliyor.

Bu arada polis ve askerlerin, katliamda kullanılan silahların bulunması için bölgedeki evleri aradığı, Ampatuan klanının silahlı üyelerini tutuklamaya başladığı bildiriliyor. Geçen hafta hükümete ait yaklaşık 400 kayıtlı tüfeğin sivil milislerin üzerinde ele geçirildiği de kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle