GeriDünya Gazeteci suikastında 10 kişi gözaltında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazeteci suikastında 10 kişi gözaltında

Gazeteci suikastında 10 kişi gözaltında

Malta’da yolsuzluk araştırmalarıyla tanınan gazeteci Daphne Caruana Galizia suikastına ilişkin soruşturma kapsamında 10 şüphelinin gözaltına alındığı açıklandı.

MALTALI araştırmacı gazeteci Daphne Caruana Galizia suikastına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Malta Başbakanı Joseph Muscat, önce sekiz şüphelinin gözaltına alındığını açıkladıktan sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bu sayıyı düzelterek, 10 zanlının gözaltına alındığını duyurdu. Malta yasaları uyarınca şüpheliler hakkında dava açılması veya şüphelilerin serbest bırakılmasına karar verilmesi için polisin 48 saat içinde zanlıların ifadesini alması gerekiyor.
Malta Başbakanı Muscat, cinayetle bağlantılı oldukları gerekçesi ile gözaltına alınan tüm zanlıların Malta vatandaşı olduğunu kaydederek, çoğunun polis kayıtlarında yer aldığını ifade etti. Ancak gözaltına alınanların suikastta nasıl bir rol oynadığına ilişkin bilgi vermedi.

HER TAŞIN ALTINA BAKILACAK
Başbakan Muscat, emniyet güçleri, ordu ve istihbarat birimlerinin ortak çalışması sonucu söz konusu zanlıların gözaltına alındığını belirtti. Muscat, suikastın aydınlatılması için ‘altına bakılmadık hiç bir taşın kalmayacağını’ vurguladı.
Daphne Caruana Galizia’nın 16 Ekim’de otomobiline yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Muscat üzerindeki siyasi baskı artmıştı. Caruana Galizia’nın oğlu, suikastta hükümetin de suç ortağı olduğunu iddia etmişti.
Caruana Galizia, son olarak Panama belgeleri üzerine çalışmıştı. Galizia, merkez solda yer alan Muscat’ın yakın çevresine yönelik yolsuzluk suçlamalarında bulunmuş, ortaya çıkardığı belgelerle Malta’da erken seçimlere gidilmesine yol açmıştı.
Caruana Galizia’nın suikastı soruşturmasına Avrupa polis teşkilatı Europol, ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI ve Finlandiya istihbaratı da destek veriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle