Dünya Gates, Gulliver'in konuğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gates, Gulliver'in konuğu

Gates, Gulliver'in konuğu

Mikrosoft'un başkanı Bill Gates, Portekiz'in başkenti Lizbon'da ziyaret ettiği Parque das Nacoes'in Yaşayan Bilim Pavyonu'nda neredeyse boyunu aşan dev bir masaya oturunca ortaya ünlü çocuk klasiği Gulliver'i hatırlatan ilginç bir görüntü çıktı.

Gates, Lizbon'da lise öğrencilerine vereceği dersin öncesinde Portekiz Bilim veTeknoloji Bakanı Mariano Gago ile dev bir masada oturup dev bir kaseyi inceledi. Ayakları oturduğu sandalyeden yere bile erişemeyen Gates ile Bakan uzun süre kahkahalarını tutamadı.

PORTEKİZ CUMHURBAŞKANI'NDAN ONUR NİŞANI 

Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio, Microsoft'un kurucusu ve patronu Bill Gates'i, dünya çapında yoksulluk ve hastalıklarla mücadele için milyonlarca dolar bağışlamasından dolayı Portekiz'in en büyük sivil nişanıyla onurlandırdı.

Nişanı dün akşam düzenlenen törende Sampaio'dan alan Gates, “Bu ödülü almak benim için büyük bir onur” dedi ve bu yolda çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Sampaio da Portekiz'in, başta Afrika'dakiler olmak üzere birçok eski sömürgesinin Bill Gates'in yardımlarından geniş ölçüde yararlandığını ifade etti.

Bill ve Melinda Gates Vakfı, 29 milyar dolarlık fonuyla dünyanın en büyük hayır kurumu olma özelliğini taşıyor. Gates Vakfı'nın bağışları sayesinde, en az 700 bin insanın hayatının kurtulduğu belirtiliyor. Vakıf ayrıca, 11 bin kütüphaneye bilgisayar ve internet bağlantısı sağlamasının yanı sıra tarihin en önemli eğitim burslarına fon aktarmış. Vakıf, AİDS, sıtma gibi hastalıklarla mücadeleye de fon sağlıyor.

Time dergisi, geçen ay Bill Gates ve eşi Melinda Gates ile rock şarkıcısı Bono'yu hayır işleri faaliyetleri ve hastalıklarla mücadelelerinden dolayı 2005 yılının şahsiyetleri seçmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle