Dünya Haberleri

DÜNYA

  Garantörlük yerine uygulama anlaşması

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  23.06.2017 - 23:14 | Son Güncelleme:

  28 Haziran’da İsviçre’nin Crans-Montana bölgesinde garantör ülkelerin de katılacağı Kıbrıs zirvesinde, Türkiye’nin garantörlüğünün kaldırılarak yerine uygulama anlaşmasının konulacağı öne sürüldü.

  Rum medyasının haberlerine göre, BM temsilcisi Espen Barth Eide, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin Kıbrıs’ta Türk ve Rumların oluşturacağı yeni anayasal düzenle ilgili anlaşmayı imzalamasını gündeme getirdi.

  YOL HARİTASINDA YAZIYOR

  BM’nin Kıbrıs’ta Rum ve Türklere sunduğu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da Ankara’ya getirdiği İsviçre’deki zirvede izlenecek yol haritasıyla ilgili belge, Rum medyasında geniş yer buldu. Kıbrıs sorununda ‘güvenlik’ adadaki Türk askeri, ‘garantiler’ ise Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye verilen Ada’ya tek taraflı müdahale hakkı olarak tercüme ediliyor.

  BELGE 3 BÖLÜM

  Rum Fileleftheros gazetesinin yayınladığı BM belgesi, Türk ve Rumların yeni kuracağı Federal Kıbrıs’ın güvenliğini, iç ve dış güvenlik, anayasal güvenlik ve anlaşmanın uygulanması olarak 3’e ayırıyor. BM belgesi, 1960’da imzalanan mevcut garantörlük anlaşması yerine çözümün uygulanmasına yönelik anlaşma imzalanmasını öngörüyor.

  Uygulama anlaşmasında Türk askeri kademeli olarak azalacak. Garantör ülkeler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere, Kıbrıs’ta yeni kurulacak anayasal düzen anlaşmasını imzalayacak. Türk askerinin tamamen çekilip çekilmeyeceği konusu ise İsviçre’deki müzakerelerin odak noktasını oluşturacak. Bu nedenle belgede, Türk askerinin çekilmesi yerine, ‘askeri varlığının düzenlenmesi ve adaptasyonu’ ifadeleri kullanılıyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı