GeriDünya G.Asya için 3. deprem uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G.Asya için 3. deprem uyarısı

  Felaketten fotoğraflar

Güney Asya'yı vuran 3 ay önceki deprem ve tsunami felaketinin ardından aynı bölge, dün gece de 8.7'lik depremle yeniden sarsıldı. Endonezya açıklarında meydana gelen depremde, Nias Adası'nda yaklaşık 1000 kişinin öldüğü bildirildi.

Açe ve Kuzey Sumatra bölgeleri felaket merkezi sözcülerinden Erin Ginting, Sumatra açıklarındaki Nias adasında 1000 civarında kişinin öldüğünü kaydetti.
  
Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, 1900 yılından bu yana dünyadaki en büyük 8 depremden biri olan dün geceki sarsıntıda kaba bir tahminle 1000 ila 2000 kişinin hayatını kaybettiğinden endişe edildiğini söylemişti.
  
Felaket merkezinden önceki son resmi açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Sofyan Dyalil de ilk bilgilere göre ölü sayısının 100 ila 200 arasında olduğunun tahmin edildiğini belirtirken, Sağlık Bakanlığı ve yerel yetkililer, ölü sayısını 300 olarak açıklamıştı.

 

SADECE NİAS ADASI'NDA 330 CESET ÇIKARILDI

 

Öte yandan, depremde en az 430 kişinin öldüğünün kesinleştiği bildirildi.
  

Resmi yetkililer, 330 kişinin Nias, 100 kişinin de Simeulue adasında hayatını kaybettiklerini, ölü sayısının artmasını beklediklerini açıkladı.

 

Ulusal Felaket Yardım Koordinasyon Ajansı sözcüsü Budi Atmaji Adiputro, enkaz altında daha çok ceset olduğunun tahmin edildiğini ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini kaydetti.


ÜÇÜNCÜ BİR DEPREM BEKLENİYOR 

 

Yerbilimciler, Endonezya'da dün gece denizin altında meydana gelen ve yüzlerce kişinin öldüğü depremin, Asya genelinde yıkıcı dev dalgalara yol açan 26 Aralık'taki yer sarsıntısının neden olduğu jeolojik gerilimin sonucu olduğunu bildirdiler.

  

Bilim adamları, aynı bölgede üçüncü bir depremin beklendiği uyarısında da bulundu.

  

Endonezya'nın Nias adasında dün gece meydana gelen 8.7 büyüklüğündeki depremin, 2004'teki yer sarsıntısı gibi, okyanus tabanının bir bölümünü, başka bir yer tabakasının alttan ittirmesine bağlı olarak yukarıya doğru iten dikey bir sarsıntı olduğu kaydediliyor.

  

Yerbilimciler, Sumatra adası açıklarında 26 Aralık'tan sonra meydana gelen ikinci şiddetli depremin, ilkinin yol açtığı artan jeolojik gerilimin sonucu olduğunu belirterek, dünkü depremin merkezinin, 26 Aralık'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki sarsıntının 160 kilometre güneydoğusu olduğuna dikkat çektiler.

  

GERİLİM DAHA DA ARTACAK

 

Avustralyalı deprembilim uzmanı Phil Cummins ayrıca, aynı bölgede üçüncü bir depremin daha beklendiğini, çünkü dünkü sarsıntının ardından jeolojik gerilimin daha da artacağını kaydetti. Cummins, bölgenin güneydoğusundaki katman parçasının beklenenden daha önce kırılma olasılığı da bulunduğunu belirterek, bunun tam zamanın tahmin edilemeyeceğini vurguladı.

  

Yaklaşık 20 ya da 50 yıl sonra meydana gelme olasılığının, 100 yıl sonra meydana gelme olasılığından daha fazla olduğunu belirten Cummins, aynı bölgede yeni bir depremin gelecek üç ay içinde olmasının da mümkün olduğunu söyledi.


3 METRELİK DALGALAR BİR ADAYI VURDU

 

Şiddetli depremin ardından boyu üç metreyi bulan dalgaların Simeulue adasını vurduğu bildirildi. Açe bölgesinden sorumlu komutan Endang Suvaraya, dalgaların özellikle adanın en büyük limanına zarar verdiğini kaydetti.

  

Tsunaminin, Sinabang sahil şehrinde havalimanını da etkilediğini belirten askeri yetkili, can kaybı olduğuna ilişkin haber gelmediğini söyledi.

 

DEPREM YERİN 30 KM ALTINDA MEYDANA GELDİ

 

ABD Jeoloji Enstitüsü, depremin Sumatra adasının yaklaşık 200 kilometre açıklarında, deniz yüzeyinin yaklaşık 30 kilometre altında meydana geldiğini açıkladı.
  
Uzmanlar, depremin merkez üssünün yüzeye yakın olmasının, tehlikeyi arttırdığını belirtti.
  
PANİK

 

Dün akşam meydana gelen ve yaklaşık 3 dakika süren deprem, 26 Aralık 2004'te Richter ölçeğine göre 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev dalgaların vurduğu bölgede derhal tsunami alarmı verilmesine neden oldu.

 

Malezya ve Tayland'da da hissedilen depremden sonra binlerce insan, Tayland sahillerindeki bina ve otellerini terk etti. Uluslararası Kızılhaç Tsunami Koordinatörü Bernd Schell, henüz tsunami belirtisi olmamasına rağmen Endonezya kıyılarındaki halkın panik halinde iç kesimlere doğru kaçtığını söyledi.
  
Schell, karanlık nedeniyle hasar tespit çalışmalarının yapılamadığını, ancak küçük adacıklarda depremin hasara yol açtığı haberlerinin geldiğini belirtti.
  
TSUNAMİ UYARISI KALDIRILDI

 

Depremin ardından Endonezya, Tayland, Sri Lanka, Hindistan, Malezya ve Avustralya'da 

verilen tsunami uyarısı, daha sonra kaldırıldı. 
    
TÜRKİYE YARDIMA HAZIR

 

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu, depremin vurduğu bölgelerin ihtiyacını karşılayacak yardım malzemesi ve ekiplerinin hazır olduğunu bildirdi.

 

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü de Endonezya hükümetinden yardım konusunda henüz bir talep alınmadığını, Dışişleri Bakanlığı'nın Endonezya hükümeti nezdinde girişimde bulunarak, yardım talebinin olup olmadığını araştırdığını belirtti. Bu arada, depremin üzerinden yaklaşık 9 saat geçmesinin ardından Tayland, Sri Lanka ve Hindistan, tsunami uyarısını kaldırdı.

 

300 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
  
Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında 26 Aralık 2004'te meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan dev dalgalar, yaklaşık 300 bin kişinin ölümüne neden olmuştu.
  
Dev dalgalar, Hint Okyanusu'ndaki kıyıları vurmuş, tatil yörelerini yutmuştu.
  
En ağır hasarı  Endonezya'nın Açe eyaleti görmüştü. Sumatra adasının kuzeyindeki Açe'de 114 bin 573 kişi ölmüştü. Yaklaşık 128 bin kişi ise halen kayıp.
  
Deprem Sri Lanka'da 38 bin 195, Hindistan'da 10 bin 749, Tayland'da 5313 kişinin ölümüne neden olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle