GeriDünya G-8'den Türkiye'ye destek mesajı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G-8'den Türkiye'ye destek mesajı

İtalya'nın Cenova kentinde düzenlenen dünyanın sanayileşmiş en zengin 7 ülkesi ile Rusya'nın oluşturduğu G-8 ülkelerinin katıldığı zirve sona erdi. Zirvenin sonuç bildirgesinde, G-8 liderlerinin Türkiye'deki ekonomi reformlarını desteklediği bildirildi. Zirvede "Kyoto Anlaşması'nın onaylanmasında anlaşma sağlanamadı

Bildiride, ''Kyoto Anlaşması'nın onaylanmasında anlaşmazlık sürerken, ortak hedeflerimiz olan sera etkisi yaratan gazların azaltılmasını sağlamak için yoğun bir şekilde birlikte çalışacağız'' denildi.

Dünyadaki iklim değişikliğiyle ilgili Rusya'nın teklif ettiği uluslararası konferans fikrini kabul eden liderler, bunun sanayi, bilim ve sivil toplum uzmanlarının katılımıyla 2003 yılında Rusya'da yapılacağını duyurdu.

Bildiride, dünyada yoksulluğu azaltmaya yönelik yatırım ve ticaretin daha açık olmasına çalışılacağı belirtilirken, gelişmekte olan ülkelerin reformlarını yapabilmeleri için dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilerek devam edileceği kaydedildi.

G-8 liderleri, Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerde reformların desteklendiğini ifade ettiler.

Liderlerin zirvede kabul ettikleri, 40 yoksul ülkeden 23'ünün toplam 74 milyar dolar olan borçlarının 53 milyar dolarının silinmesi ve AIDS başta olmak üzere sıtma ve verem gibi hastalıklara karşı mücadele için 1.3 milyar dolarlık kaynak tahsisi, ortak bildiri metnine eklendi.

ABD, Almanya, Fransa, Kanada, İngiltere, İtalya, Japonya ve Rusya liderleri, uluslarası suç örgütleriyle mücadele konusuna da bildirilerinde değindi. Bildiride, ''Uyuşturucu kullanımı ve trafiğiniyok etmeye yönelik çabalarımızı artıracağız'' denildi.

Cenova'da küreselleşme karşıtlarının çıkardıkları olayları kınayanG-8 liderleri, barışçıl göstericilere ses vereceklerini ve toplantılarına da devam edeceklerini bildirdiler.

Ortak bildiride, G-8'in bir sonraki toplantısının 26-28 Haziran 2002 tarihinde Kanada'da yapılacağı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle