GeriDünya G-20’de terörü anlatacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G-20’de terörü anlatacak

G-20’de terörü anlatacak
refid:15142649 ilişkili resim dosyası

Dünyanın gelişmiş ekonomilerini yöneten liderler, dün başlayan ve üç gün sürecek G-8 ve G-20 Zirveleri için Kanada’nın Toronto kentinde biraraya geliyor.

G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere Kanada’ya giden Başbakan Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Mevcut gündemin dışında başta sayın Obama olmak üzere liderlerle birçok görüşmelerimiz olacak. Malum G-20 ülkelerinin teröre yönelik de birçok yaklaşım tarzı var. G-20’nin bunların dışında kalamayacağı bundan önceki görüşmelerimizde zaten hep gündemimizde yer aldı. Bunlara yönelik de terörle mücadelede dünyada önemli derecede sıkıntısı olan ülkelerden biri olarak bu konuyu da gündemimizde bulunduracağız” dedi.

Toronto sokaklarındaysa, kapitalizm karşıtlarından çevrecilere, kızılderililere kadar çeşitli gruplar protesto gösterileri yapıyor. Kızılderililer soykırıma uğradıklarını belirten pankartlar açıyor, çevreciler ise tabutla eylem yapıyor. Çevreciler, gelişen sanayinin ve sayısı hızla artan barajların iklim değişikliğini hızlandırdığını ve binlerce kişiyi susuzluğa mahkum ettiğini, eylemlerindeki tabutların da susuzluktan ölen çocukları simgelediğini söylüyor.

Bu arada, Kanada’da görülen bir davada, hakim, güvenlik güçlerinin, kalabalığı kontrol etmek amacıyla kullandığı ses bombasını şikayet eden protestoculara hak vererek polisleri talimatlara uymaları konusunda uyardı.

Türkiye ile birlikte İran ile nükleer takas deklarasyonu yapan Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’nın da G-20 zirvesine katılması bekleniyordu. Hatta bu çerçevede zirvedeki temaslarda takas anlaşmasının sıcak tutulabileceği söyleniyordu. Fakat Lula, ülkesinin Kuzeydoğu’sundaki bölgelerde meydana gelen sel felaketi yüzünden Toronto’ya gitmekten vazgeçti.

Güvenliğe 1 milyar dolar

KÜRESEL eylemcilerin hedefi zirvenin, sorunsuz geçmesi için tam 1 milyar dolara mal olan güvenlik önlemlerinde 20 bin polis seferber edildi. Zirvenin yapıldığı Kongre Merkezi çevresindeki binaların damlarına keskin nişancılar yerleştirildi. Bölgede kuş uçurtulmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle