Dünya Haberleri

DÜNYA

  Füle'den Bağış'a 'ırkçı' sitemi

  A.A.
  03.02.2011 - 16:15 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın "Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma" etkinliği için Polonya'yı ziyareti sırasında sarf ettiği sözlerle ilgili olarak rahatsızlığını iletti.

  Genişlemeden sorumlu AB Komiseri Stefan Füle'nin Sözcüsü Natasha Butler, Bağış'ın sözlerinin "daha iyi seçilebileceğini" söyledi.

  Butler, AB Komisyonu'nun günlük olağan basın toplantısında konuyla ilgili bir soru üzerine, Füle'nin açıklamayı öğrenir öğrenmez Bağış'ı arayarak bilgi aldığını anlattı.

  Bağış'ın Füle'ye, konuşmasında "Avrupa'da yükselişe geçen aşırı grup ve görüşlerin, burada yaşayan azınlıklara hoşgörüyü azaltma potansiyeli taşımasından duyduğu endişeyi dile getirdiğini ve bunun AB'nin temel değerleriyle bağdaşmadığını söylediğini" aktaran Butlar, sözkonusu konuşmadaki sözlerin "daha iyi seçilebileceği ve muhtemel yanlış anlamaların önlenebileceği" görüşünde olduklarını belirtti.

  Butler, Bağış'ın konuşma yaptığı zaman ve mekanın taşıdığı önem nedeniyle yanlış anlamalar olabileceğine dikkati çekti.

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Polonya'daki Auschwitz ve Birkenau temerküz kamplarında düzenlenen "Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma" etkinliğine katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, "AB'nin "1930'lu yılların faşist yöntemlerini kendisine örnek alan ırkçı zihinler tarafından kuşatma altına alınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu" söylemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı