GeriDünya Fujimoriye Japon vatandaşlığı verilmesi Peru'da infial yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fujimoriye Japon vatandaşlığı verilmesi Peru'da infial yarattı

Japonya'nın, yolsuzluklara bulaştıktan sonra kaçarak bu ülkeye sığınan Peru'nun eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'yi ''vatandaş'' kabul etmesi, Peruluları çılgına çevirdi.

Fujimori'nin Japon vatandaşlığının yanı sıra Peru vatandaşlığını da bırakmayacağını açıklaması, kızgınlığı büsbütün artırdı. Peru'da yayımlanan gazeteler, ''Japonya, mafyacı evladını koruyor'' başlıklarını atarken, köşe yazılarında Japonya'nın tutumu eleştiriliyor. Radyo ve televizyonlarda yapılan programlarda da hep aynı konu işleniyor.

Peru'ya bir Japon mültecinin çocuğu olarak gelen Fujimori, politikaya atılarak devlet başkanlığına kadar yükselirken, özellikle yüksek enflasyonu düşürme ve solcu ayaklanmalara son verme vaadinde bulundu.

Ancak Fujimori, 10 yıl süren despot iktidarı sonunda çöken ekonomi, peşpeşe patlak veren rüşvet ve yolsuzluk skandalları sonucu ülkeyi terketmek zorunda kalmıştı.

Perulular, ''Fujimori önderliğinde daha iyi bir hayata kavuşabilmek için yıllarca sabrettiklerini ve şimdi tüm bunların boşa gittiğini'' belirtiyorlar.

Japonya dün, Fujimori'nin 62 yıl önce doğduğuna dair Peru'daki Japon elçiliği kayıtları bulunduğunu, eski başkanın hiçbir zaman Japonvatandaşlığından çıkmadığını, dolayısıyla yargılanmak üzere Peru'ya iade edilemeyeceğini açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle